Strona głównaStyl życiaGłód naprawdę wywołuje gniew

Głód naprawdę wywołuje gniew

„Gdy Polak głodny, to zły" - badania dowiodły, że to powiedzenie jest prawdziwe. Mało tego, dotyczy nie tylko nas, ale wszystkich innych narodów. Gniew związany z odczuwaniem głodu to realna emocja.
Głód naprawdę wywołuje gniew [Fot. Kurhan - Fotolia.com] Kiedy jesteśmy głodni, naprawdę narasta w nas wściekłość, którą trudno powstrzymać, mówią uczeni z King's College w Londynie. Brytyjczycy ukuli nawet specjalny termin w zwiazku z tym zjawiskiem - „hanger" łączy w sobie „hunger", czyli „głód" oraz „anger", czyli „".

Teraz ustalono, że „hanger" jest realną emocją wyzwalaną w wyniku fizycznej reakcji organizmu na chęć zjedzenia czegoś, gdy pragnienie to nie może być ona zaspokojone dostatecznie szybko.

Odkrycie nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że od dawna wiadomo, że człowiek jest jednością psycho-fizyczną i obie te sfery wzjamenie na siebie oddziałują. Jeśli chodzi o głód, liczne dotychczasowe badania pokazywały jego wpływ na nasze stany emocjonalne. Przykładowo, wykazano, że lepiej jest robić zakupy, gdy jest się najedzonym - podejmuje się wówczas bardziej racjonalne decyzje i nie wydaje nadmiaru pieniędzy, inaczej niż w przypadku .

Dlaczego tak się dzieje? Kiedy poziom cukru we krwi spada, ilość i adrenaliny rośnie, a hormony te odpowiadają za reakcję „walka lub ucieczka". Uwalnianie ich może z kolei wpływać wydzielania neuropeptydów, które regulują substancje chemiczne w mózgu - te odpowiadające za nasz nastrój. Co więcej, spadek poziomu glukozy w samym mózgu może utrudnić nam kontrolę nad emocjami i zdolność koncentracji, wyjaśniają autorzy badań.

Jak , a jednocześnie dbać o sylwetkę i dobre samopoczucie? Dietetycy radzą, by jeść dostatecznie często, kilka posiłków dziennie i dbać o to, by nie zawierały produktów, które wywołują we krwi, czyli np. słodycze, biały ryż, wypieki z białej mąki, etc.

Jak informują autorzy, słowo „hangry" zostało oficjalnie dodane do Oxford English Dictionary.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy