Strona głównaStyl życiaGłód naprawdę wywołuje gniew - wyjaśniają uczeni

Głód naprawdę wywołuje gniew - wyjaśniają uczeni

Jak wyjaśniają naukowcy z University of Guelph, nagły spadek poziomu glukozy, który ma miejsce, gdy jesteśmy głodni, może wpływać na nasz nastrój.
Głód naprawdę wywołuje gniew - wyjaśniają uczeni [fot. Ryan McGuire from Pixabay]
„Odkryliśmy, że zmiana poziomu glukozy może mieć trwały wpływ na nastrój. Byłem sceptyczny, kiedy ludzie mówili mi, że robią się zrzędliwi, kiedy nie jedzą, ale teraz im wierzę. Hipoglikemia jest silnym fizjologicznym i psychologicznym stresorem", mówi Francesco Leri, współautor badań.

Badania przeprowadzono na szczurach. Zwierzętom wstrzyknięto bloker metabolizmu glukozy, powodując wystąpienie (niedoboru glukozy), a następnie umieszczono w specjalnej komorze. Przy innej okazji podano im zastrzyk z wody i umieszczono w innym pomieszczeniu. Mając możliwość wyboru, do której komory wejść, gryzonie zdecydowanie unikały miejsca, w którym doświadczyły hipoglikemii. Zwierzęta nie chciały znaleźć się tam, gdzie doświadczyły i , komentują zachowanie szczurow uczeni.

Kiedy pobrano próbki krwi od szczurów po wystąpieniu hipoglikemii, ustalono, że było w nich więcej kortykosteronu, który jest wskaźnikiem stresu fizjologicznego. Po podaniu antydepresantu zaś zwierzęta uspokoiły się.

Jak mówią uczeni, rozwój zaburzeń lękowych i depresji jest odmienny u różnych ludzi, ale wydaje się, że dieta może stanowić ważny element w regulowaniu nastroju, a więc byc pomocna w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych. Odkrycia wskazują, dlaczego istnieje związek pomiędzy i otyłością, , bulimią czy .

Zły nastrój i zniewłaściwe odżywianie mogą stać się błędnym kołem, ponieważ jeśli dana osoba nie je prawidłowo, może doświadczyć spadku nastroju, a ten spadek z kolei może sprawić, że nie będzie chciała jeść. Jeśli komuś ciągle brakuje posiłków i ciągle doświadcza tego stresora, reakcja może wpłynąć na jego stan emocjonalny także w dłuższej perspektywie, oceniają eksperci.

Na temat badań można przeczytać w magazynie Psychopharmacology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy