Strona głównaStyl życiaJak codzienna drzemka wpływa na zdrowie

Jak codzienna drzemka wpływa na zdrowie

Drzemka w ciągu dnia pomaga „naładować baterie" i mieć dostatecznie dużo energii w późniejszych godzinach. Okazuje się, że ma też określony wpływ na nasze zdrowie - pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
Jak codzienna drzemka wpływa na zdrowie [Fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com]
Medycy z Asklepeion General Hospital w Wuli w Grecji ustalili, że popołudniowa drzemka może dać efekt podobny do tego otrzymywanego dzięki stosowaniu niskich dawek leków przeciwnadciśnieniowych.

Przez kilka lat autorzy monitorowali zdrowie kilkuset osób w średnim wieku 62 lat. Przeciętne ciśnienie krwi uczestników wynosiło 129,9 mmHg. Wszyscy badani nosili urządzenie, które pozwalało mierzyć poziom ciśnienia przez cały dzień. Co więcej, uczestnicy wypełnili dokładne ankiety na temat swojego stylu żcyia, podając informacje o ilości wypijanej kawy i alkoholu, dawce w diecie, podejmowanej aktywności fizycznej), a także częstotliwości i długości popołudniowych . Zmierzono również szybkość fali tętna, która pozwala na określenie sztywności tętnic.

Okazało się, że osoby drzemający zwykle popołudniami, cechowały się do 5 mmHg niższym ciśnieniem niż ludzie, którzy nie spali w ciągu dnia w ogóle. Każda godzina drzemki miała związek ze zmniejszeniem ciśnienia krwi o około 3 mmHg. Takie obniżenie zaś uzyskuje się przy zażywaniu niewielkich dawek leków na nadciśnienie czy dzięki znaczącemu ograniczeniu ilości soli w diecie.

tętnicze to stan, w którym w naczyniach krwionośnych ciągle lub często dochodzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia przepływającej krwi. Im wyższe jest ciśnienie, tym mocniej serce musi pompować krew, co obciąża ten organ.
Nadciśnienie jest głównym czynnikiem chorób sercowo-naczyniowych, które stanowią pierwszą przyczynę śmierci na całym świecie - z ich powodu corocznie umiera około 18 milionów ludzi.

Według autorów badań, odkrycie przeciwnadciśnieniowej „mocy" drzemki jest istotne, szczególnie biorąc pod uwagę to, że zmniejszenie ciśnienia już o 2 mmHg oznacza niższe ryzyko , takich jak zawał.

Wyniki zostaną przedstawione na dorocznym kongresie American College of Cardiology.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy