Strona g³ównaStyl ¿yciaJak ekspozycja na sztuczne i naturalne ¶wiat³o wp³ywa na organizm

Jak ekspozycja na sztuczne i naturalne ¶wiat³o wp³ywa na organizm

¦wiat³o w naszym codziennym ¿yciu ma istotny wp³yw na rytm naszego organizmu. Wspó³czesny styl ¿ycia, z ca³odobowym dostêpem do ¶wiat³a elektrycznego i zmniejszon± ekspozycj± na naturalne ¶wiat³o dzienne, mo¿e zaburzaæ sen i negatywnie wp³ywaæ na zdrowie, samopoczucie oraz produktywno¶æ.
Jak ekspozycja na sztuczne i naturalne ¶wiat³o wp³ywa na organizm [fot. cloudlynx from Pixabay]
W nowym raporcie opisano na ile jasne powinno byæ o¶wietlenie w ci±gu dnia i wieczorem, aby wspomaga³o odpowiedni rytm dobowy organizmu, spokojny sen i uwagê w ci±gu dnia.

Miêdzynarodowe grono badaczy opracowa³o zalecenia dotycz±ce najzdrowszego w dzieñ, wieczorem i w nocy. Podali wskazówki dla bran¿y o¶wietleniowej i elektronicznej, które mog± pomóc w projektowaniu zdrowszego ¶rodowiska i poprawiæ sposób o¶wietlania naszych miejsc pracy, budynkach u¿yteczno¶ci publicznej i mieszkaniach.

Postanowiono zmierzyæ, jak ró¿ne rodzaje o¶wietlenia mog± wp³ywaæ na rytm organizmu oraz codzienne pory snu i czuwania. oddzia³uje na nie za po¶rednictwem wyspecjalizowanego typu komórki w oku, która wykorzystuje ¶wiat³oczu³e bia³ko, melanopsynê. Poniewa¿ melanopsyna jest najbardziej wra¿liwa na ¶wiat³o w okre¶lonej czê¶ci widma widzenia (¶wiat³o niebiesko-b³êkitne), pomiar ¶wiat³a dostosowany zosta³ do tej wyj±tkowej w³a¶ciwo¶ci, równowa¿nej melanopijnemu natê¿eniu ¶wiat³a dziennego. Takie podej¶cie pomiarowe pozwala przewidzieæ wp³yw o¶wietlenia na fizjologiê cz³owieka i rytm organizmu.

Wed³ug autorów ich zalecenia mog± daæ wa¿ne zmiany, poniewa¿ obecnie wymagania s± skoncentrowane na aspektach wizualnych, a nie na wp³ywie na zdrowie i samopoczucie. Jak siê równie¿ oczekuje, wiêksze zaawansowanie w technologii o¶wietlenia LED i dostêpno¶æ tanich czujników ¶wiat³a zwiêksz± ³atwo¶æ, z jak± bêdzie mo¿na zoptymalizowaæ osobist± ekspozycjê na ¶wiat³o, aby jak najlepiej wspieraæ swój .

Na podstawie:

Zobacz tak¿e

 

 

 

Skomentuj artyku³:

Komentarze mog± dodawaæ wy³±cznie osoby zalogowane.
Jeste¶ niezalogowany: zaloguj siê / zarejestruj siê




Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu bêd± usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyæ

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pe³ni ¯ycia
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy