04-06-2025
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Kofeina, obecna nie tylko w kawie, ale także w herbacie, czekoladzie, napojach energetycznych i wielu napojach gazowanych, jest jedną z najczęściej spożywanych substancji psychoaktywnych na świecie. Nowe badania pokazują, jak kofeina wpływa na sen oraz fizyczną i poznawczą regenerację mózgu w nocy.
Na Uniwersytecie w Montrealu użyto sztucznej inteligencji oraz elektroencefalografii (EEG), by przeanalizować wpływ na aktywność mózgu podczas . W badaniu wzięło udział 40 zdrowych osób, którym w dwóch różnych nocach podawano kapsułki kofeiny lub placebo.
Wyniki wykazały, że kofeina zwiększa złożoność sygnałów mózgowych i stan tzw. „krytyczności" - idealnej równowagi między porządkiem a chaosem, sprzyjającej efektywnemu przetwarzaniu informacji i . Jednak taki stan, choć korzystny w ciągu dnia, może zaburzać nocną regenerację mózgu.
Pod wpływem kofeiny zaobserwowano zmniejszenie powolnych fal (theta i alfa), związanych z głębokim, regeneracyjnym snem, oraz zwiększenie aktywności fal beta, typowych dla stanu czuwania. Efekty te były szczególnie wyraźne u młodych dorosłych (20-27 lat), prawdopodobnie z powodu większej liczby receptorów adenozynowych, które kofeina blokuje. U osób w wieku 41-58 lat wpływ kofeiny był mniejszy.
Autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania nad długofalowym wpływem kofeiny na funkcje poznawcze i zdrowie mózgu oraz nad możliwościami personalizacji zaleceń dotyczących jej spożycia.
Na podstawie: