Strona głównaStyl życiaJak małżeństwo poprawia zdrowie

Jak małżeństwo poprawia zdrowie

Małżeństwo, o ile nie jest źródłem ciągłych konfliktów i trosk, dobrze wpływa na stan zdrowia współmałżonków. Najwyższe „zyski" ze względu na pozostawanie w związku kobiety osiągają w sferze mentalnej, a mężczyźni - fizycznej.
Jak małżeństwo poprawia zdrowie  [Fot. Viacheslav Iakobchuk - Fotolia.com]
Bycie w związku „popłaca", zyskuje na tym zarówno nasza sfera fizyczna, jak i psychiczna. Okazuje się jednak, że te akcenty są różnie rozłożone u różnych płci: kobiety „otrzymują" więcej w obszarze emocjonalnym, mężczyźni - fizycznym.

Panowie mają się lepiej, jeśli chodzi o zdrowie fizyczne, gdy dba o nich żona. Panie czują się lepiej psychicznie, gdy pozostają w stabilnym związku, mówią uczeni z Cardiff University.

Wzajemne wsparcie osób stanowiących parę przekłada się na ich dobrostan. Im dłużej zaś związek trwa, tym lepiej dla tych, którzy go tworzą. , , stabilność w małżeństwie skutkuje lepszy stanem zdrowia i wyższa jakością życia współmałżonków, mówią eksperci. Odwrotnie zaś, częste zmienianie partnerów może oznaczać mniejszą oczekiwana długość życia, z kolei miewa druzgocący wpływ na zdrowie.

Stabilna relacja przedłuża życie: silnie zaangażowane pary cechują się o 10-15 proc. niższym wskaźnikiem niż przeciętna osoba w populacji ogólnej. Autorzy wskazują, że wiele badań potwierdziło pozytywny wpływ na szanse na .

O badaniach napisano w magazynie Student BMJ.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy