Strona głównaStyl życiaJak małżeństwo wpływa na zdrowie serca

Jak małżeństwo wpływa na zdrowie serca

„Kto z kim przystaje, takim się staje", mówi stare przysłowie i z pewnością dotyczy to małżeństw. Zazwyczaj ludzie przejmują nawyki i inne elementy stylu życia współmałżonków, co nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia.
Jak małżeństwo wpływa na zdrowie serca [Fot. seventyfour - Fotolia.com]
Jeśli twój mąż/żona lubi chodzić na siłownię, ty prawdopodobnie również tam zaglądasz, jeżeli chętnie wybiera się na , ty jemu/jej towarzyszysz, jeśli zdrowo się odżywia, w szafce nie znajdziesz , słowem codzienne funkcjonowanie życiowego partnera wpływa na ciebie różnorako, także na twoje zdrowie.

Według badań uczonych z Uniwersytetu Katolickiego w Campobasso predyspozycje do chorób sercowo-naczyniowych są podobne u współmałżonków, ponieważ prowadzą oni podobne życie.

Naukowcy przeanalizowali ponad 70 badań i odkryli korelację niektórych czynników ryzyka chorób serca ludzi mieszkających pod jednym dachem. Przykładowo, gdy ktoś odznaczał się nadmiernym poziomem poziom , jego współmałżonek z dużym prawdopodobieństwem także będzie odznaczał się takim stanem.

Jeśli chodzi o , są wywoływane zarówno czynnikami genetycznymi, jaki takimi modyfikowalnymi, związanymi ze stylem życia, np. niewłaściwą dietą czy niedostateczną aktywnością fizyczną.

Oczywiste jest to, że osoby pozostające w związku zazwyczaj mają podobne nawyki, w tym dietę, czy poziom aktywności fizycznej, dlatego mogą odznaczać się zbliżonym prawdopodobieństwem zachorowania na serce. Pozostaje pytanie, czy szukamy partnerów o takim, jak nasz stylu życia, czy też wspólnie wypracowujemy go w miarę upływu wspólnych lat.

Choroby serca są główną przyczyną śmierci na całym świecie, odpowiadają za niemal 18 milionów zgonów rocznie, czyli 31 proc. wszystkich zgonów. Większości chorób sercowo-naczyniowych można by zapobiec poprzez osłabienie behawioralnych czynników ryzyka, takich jak palenie papierosów, niezdrowe menu, , brak aktywności fizycznej i nadmiar alkoholu.

Wyniki badań są dostępne w American Journal of Epidemiology.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy