Strona głównaStyl życiaJak muzyka wpływa na postrzeganie rzeczywistości

Jak muzyka wpływa na postrzeganie rzeczywistości

Muzyka może nie tylko wpływać na nastrój - słuchanie szczególnie radosnej lub smutnej melodii może też zmienić sposób postrzegania przez nas świata.
Jak muzyka wpływa na postrzeganie rzeczywistości
Muzyka i są ze sobą ściśle powiązane - słuchanie smutnej lub wesołej piosenki w radiu może sprawić, że rzeczywiście poczujesz smutek lub radość. To jednak nie wszystko - takie zmiany nastroju nie tylko oddziałują na samopoczucie, ale również zmieniają percepcję. Przykładowo, ludzie rozpoznają szczęśliwe twarze, jeśli sami czują się .

Psychologowie z Uniwersytetu w Groningen pokazują, że w bardzo silny sposób oddziałuje na percepcję: nawet jeśli wokół nie ma nikogo innego, ludzie czasami wizualizują sobie szczęśliwe twarze, gdy słuchają do radosnej muzyki i , gdy grane są smutne utwory.

Szczęśliwe twarze

Uczestnicy eksperymentu mieli zidentyfikować szczęśliwe i smutne „buźki" podczas słuchania wesołej lub smutnej muzyki. Jak się okazało, kompozycje miały istotny wpływ na to, co widzieli badani: grymas uśmiechu pasujący do muzyki był identyfikowany znacznie dokładniej. I nawet jeśli w ogóle nie pokazano „buźki", badani często sądzili, że rozpoznają szczęśliwą „buźkę" podczas wesołej melodii i smutną - w czasie smutnej.

Oczekiwania

- Widzenie rzeczy, których nie ma, jest efektem odgórnych procesów w mózgu. Świadoma percepcja w dużej mierze się na nich opiera: twój mózg nieustannie porównuje informacje, które przychodzą przez twoje oczy, z tym, czego on oczekuje na podstawie dotychczasowych wiadomości o świecie. Ostatecznym skutkiem tego procesu porównywania jest to, czego doświadczamy jako rzeczywistość. Jak pokazują nasze badania, mózg buduje oczekiwania nie tylko na podstawie doświadczenia, ale także nastroju - wyjaśnia psycholog Jacob Jolij z Uniwersytetu w Groningen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy