Strona głównaStyl życiaJak odczytujemy emocje - dużo zależy od ich nasilenia

Jak odczytujemy emocje - dużo zależy od ich nasilenia

Wyraz twarzy lub dźwięk głosu mogą wiele powiedzieć o stanie emocjonalnym danej osoby; a to, ile ujawniają, zależy od intensywności uczucia. Czy prawdą jest jednak, że im silniejsza emocja, tym łatwiej jest odczytywana? Odkryto paradoksalny związek między intensywnością ekspresji emocjonalnej a sposobem ich postrzegania.
Jak odczytujemy emocje - dużo zależy od ich nasilenia [fot. Engin Akyurt from Pixabay]
różnią się intensywnością. Osoba atakowana przez kota może odczuwać strach, z pewnością jednak byłby on jeszcze większy, gdyby atakował lew lub tygrys. Nasze emocje różnią się więc stopniem nasilenia. Jak to wpływa na naszą zdolność do wnioskowania znaczenia z tego, w jaki sposób wyrażane jest odczucie? Niektóre badania nad emocjami zakładały, że ekspresja staje się bardziej wyrazista wraz ze wzrostem intensywności odczuwania.

Teraz naukowo oceniono rolę intensywności emocjonalnej. Zebrano wiele niewerbalnych wokalizacji, w tym krzyki, , westchnienia, jęki itp. Wszystkie te dźwięki wyrażały różne pozytywne i negatywne odczucia, od minimalnej do maksymalnej intensywności. Następnie sprawdzono, jak słuchacze odbierają te dźwięki w zależności od wyrażanego nasilenia.

Jak odkryto, początkowo, wraz ze wzrostem intensywności emocji, poprawiła się również zdolność do ich oceny. Kiedy jednak stały się maksymalnie intensywne, ich czytelność drastycznie spadła. - Wbrew intuicji stwierdziliśmy, że najintensywniejsze emocje nie są najłatwiejsze do odczytania. W rzeczywistości są stają się najbardziej niejednoznaczne ze wszystkich - mówi Natalie Holz z Instytutu Estetyki Empirycznej im. Maxa Plancka.

W przypadku bardzo nasilonych emocji nie można było rzetelnie odróżnić ich poszczególnych kategorii, takich jak zaskoczenie, czy triumf, ani wartościowości, takich jak przyjemność i nieprzyjemność; nie dało się też zaklasyfikować och jako bardziej pozytywne lub negatywne. Dostrzegano po prostu samą intensywność i stan pobudzenia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy