Strona głównaStyl życiaJak poprawić sobie humor w kilkanaście minut

Jak poprawić sobie humor w kilkanaście minut

12 minut – zaledwie tyle potrzeba by osłabić lęk czy rozdrażnienie i poprawić sobie humor. Żeby lepiej się poczuć, nie trzeba jednak szukać bezpośredniego pocieszenia dla samego siebie, ale skierować swoje myśli na innych.
Jak poprawić sobie humor w kilkanaście minut
Uczeni Iowa State University w Ames radzą, jak szybko i skutecznie . Żeby lepiej się poczuć, nie trzeba szukać bezpośredniego pocieszenia dla samego siebie, ale skierować swoje myśli na innych.

Uczeni sprawdzili efekt działania takich strategii, jak: (1) wyrażanie (w myślach) pragnienia, by przechodzące osoby były szczęśliwe; (2) obserwowanie ludzi i myślenie o tym, jak są ze sobą połączeni, to znaczy, że mają podobne nadzieje i uczucia; (3) myślenie o tym, że możesz być lepszy/a niż jakakolwiek osoba, którą spotkałeś/aś; (4) obserwowanie ubrania, kombinacji kolorów, makijażu i akcesoriów innych ludzi.

Przed tak ukierunkowanym myślowo spacerem i po powrocie uczestnicy wypełnili kwestionariusz, którego celem było określenie poziomu lęku, szczęścia, stresu, empatii i poczucia związku z innymi. Następnie naukowcy ocenili efekty każdej tej techniki. Odkryli, że niezależnie od rodzaju osobowości uczestnika, przyjęcie strategi „miłości i szacunku", czyli wyrażanie chęci, by inni poczuli się szczęśliwi, oznaczało: niższy poziom niepokoju, wyższe poczucie szczescia, poczucie połączenia z innymi i zwiększenie .

Ponadto osoby z drugiej grupy czuły się bardziej empatyczne i związane z innymi, natomiast ci, którzy wykazywali postawę konfrontacyjną, czyli oceniali wygląd innych ludzi, nie zyskali żadnych korzyści i mieli znacznie gorszy nastrój niż pozostali. Eksperci podkreślają, że poprzednie badania wykazały, że nastawienie konfrontacyjne, a dokładniej krytyczna ocena innych, może mieć efekt buforujący, teraz jednak wskazano, że taka postawa miała związek ze , i depresją.

Życzliwość w stosunku do innych przydaje korzyści nam samym. Już kilkanaście minut takiego nastawienia skutecznie , mówią autorzy.

Na temat badań można przeczytać w Journal of Happiness Studies.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy