Strona głównaStyl życiaJak pozbyć się kurzu?

Jak pozbyć się kurzu?

Pytanie szczególnie ważne staje się przed Świętami, kiedy zgodnie z tradycją myje się okna, trzepie dywany i ogólnie rzecz biorąc - dom powinien lśnić z czystością. Kurz ma to do siebie, że choćbyśmy starli go z najwyższą dokładnością, po kilku dniach wróci a te same powierzchnie "jak gdyby nigdy nic". Tego zupełnie zmienić się nie da, ale można zminimalizować wpływ kurzu na stan zdrowia i ograniczyć jego ilość w domu.
Jak pozbyć się kurzu? [fot. Michal Jarmoluk z Pixabay]

Używaj oczyszczaczy powietrza

Dostępne na rynku oczyszczacze powietrza są specjalnie zaprojektowane do usuwania . Znajdujące się w nich filtry z rodzaju HEPA (High Efficiency Particulate Air) mogą usuwać znaczną większość unoszących się w powietrzu cząstek, redukując osadzanie się kurzu na wszelkich domowych powierzchniach.

Ogranicz ilość różnych przedmiotów leżących na wierzchu

Nie pozostawiaj na krzesłach czy kanapie ubrań, pluszaków, ubrań, czasopism, etc. To dodatkowe przedmioty, które się kurzą. Zrezygnuj też z dywanów; właściwie powinno się je codziennie, a nawet przy tak regularnym sprzątaniu we włóknach pozostaje spora ilość kurzu. Dla poprawy czystości lepsze są panele, płytki czy linoleum.

Używaj płynów zmiękczających

I to nie tylko do płukania ubrań. Komputery i telewizory emitują ładunki elektryczne, co sprawia, że w większej mierze osadza się na nich kurz. Aby to ograniczyć, zwilż szmatkę do kurzu zmiękczaczem do tkanin (zmniejsza elektrostatyczne przyleganie) i przetrzyj nią meble, drzwi i inne powierzchnie.

Często zmieniaj pościel

Najlepiej co tydzień. Pościel jest wręęcz „pojemnikiem" na kurz, i nie tylko, gromadzą się na niej płatki skórne, włókna tkanin, okruchy, etc. Dostatecznie częsta zmiana pościeli pomaga wyeliminować kurz i zmniejszyć ilość wywołujących objwy .

Sprzątaj sprytnie

Jeśli ścierasz kurze, zacznij od najwyżej położonych powierzchni i „schodź" do tych najniższych. Dzięki temu pozbędziesz się największej ilości kurzu.

Przeczytaj także


Alergia / Alergie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Alergia to choroba wywoływana reakcją układu odpornościowego na określone substancje, na przykład pyłki, kurz, jad pszczeli, czy sierść zwierząt domowych. Choroby wywołane przez alergeny stały się bardzo częstym zjawiskiem w ciągu ostatniego półwiecza. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy