Strona głównaStyl życiaJak prawidłowo nakryć świąteczny stół

Jak prawidłowo nakryć świąteczny stół

Wigilia i okres Bożego Narodzenia to czas, w którym spotykamy się z rodziną przy stole. Elegancki obrus, piękna zastawa stołowa, dwanaście tradycyjnych potraw i uśmiech na twarzach najbliższych - te niezwykłe chwile zasługują na specjalną oprawę.
Przygotowania do kolacji wigilijnej trzeba zaplanować z dbałością o każdy szczegół. Po pierwsze – . To podstawa pięknego stołu. Musi być w doskonałym stanie, idealnie wyprasowany i słusznej długości – tak, aby jego boki opadały na ok. 20 cm z każdej strony. Na stole wigilijnym najlepiej sprawdzą się neutralne kolory np. klasyczna biel lub odcień naturalnego lnu. Te barwy pięknie podkreślą elegancką zastawę stołową i dodadzą jej klasy. Do sztućców należy dobrać takie talerze, które nie przyćmią oprawy, a jedynie podkreślą elegancję stołu i potraw. Równie istotnym elementem będzie świąteczny stroik, który jest niezbędną, ale i równie piękną dekoracją. Ponieważ świąteczny stół jest i tak dość ozdobny, warto kierować się zasadą – im mniej, tym lepiej.

Serwetka z obrączką – praktyczna ozdoba


Zanim na pojawią się pierwsze potrawy, po lewej stronie talerza lub też bezpośrednio na nim, należy położyć serwetkę. Może być położona na płasko, finezyjnie zwinięta lub też zrolowana i ozdobiona specjalną obrączką. Gdy tylko zasiądziemy, serwetkę kładziemy na kolanach, a jeśli jest dość duża, składamy ją na pół. Zgodnie z etykietą w trakcie posiłku nie powinno się odchodzić od stołu, lecz gdy jednak musimy, serwetkę połóżmy po lewej stronie nakrycia. Po skończonym posiłku należy nią otrzeć kąciki ust i odłożyć po prawej stronie talerza.

Fot. Hefra

Etykieta układania sztućców


Sztućce układamy po obu stronach talerza w takiej kolejności, w jakiej podane będą dania. Warto pamiętać, że bierzemy zawsze te, które znajdują się w kolejności od zewnątrz do środka (w kierunku talerza). Po prawej stronie znajdzie się zatem nóż do obiadów i deserów, łyżka do zupy i nóż stołowy. Zaś po lewej stronie talerza, należy ułożyć widelec obiadowo-deserowy oraz widelec do dania głównego. Podczas kolacji wigilijnej, oprócz podstawowych sztućców, na stole powinny pojawić się również specjalne sztućce do . Nóż charakteryzuje tępa krawędź. Jest on również bardziej spłaszczony od standardowego. Nie służy jednak do krojenia, a jedynie do filetowania, oddzielania skóry i ości od mięsa oraz kawałków od siebie.

Po lewej stronie zaś, nad talerzem, należy ustawić talerzyk i nóż do masła. Ten do masła charakteryzuje się tępą krawędzią i większą powierzchnią do smarowania od standardowego noża. Pieczywo łamiemy - nie wolno go kroić, gdyż zwyczaj ten wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej.

Łyżeczkę i widelczyk do deseru natomiast, kładziemy u góry talerza. Czerpak łyżeczki powinien być zwrócony w lewą stronę, a ząbki widelczyka w prawą. Jeśli chodzi o napoje - z uwagi na tradycję - na stole powinien znaleźć się jedynie kieliszek do wody lub soku.

Pamiętajmy - elegancko nakryty stół to taki, na którym panuje ład i porządek, dlatego zadbajmy, by sztućce leżały w równej od siebie odległości, oddalone ok. centymetra od krawędzi stołu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć