Strona głównaStyl życiaJak sobie radzić z samotnością

Jak sobie radzić z samotnością

Samotność to współczesna plaga. Chociaż łatwiej nam się komunikować z innymi, np. dzięki nowym technologiom, to współczesny styl życia sprzyja izolacji i rozluźnianiu więzi międzyludzkich. Co robić, gdy poczucie samotności jest przemożne?
Jak sobie radzić z samotnością?
Przede wszystkim potrzebna jest diagnoza sytuacji. Aby dokonać zmian, musisz wiedzieć, z czym się zmagasz. Przyznaj więc przed samym/samą sobą, że odczuwasz samotność i zastanów się, dlaczego tak się dzieje. Czy przyczyną jest niezrozumienie ze strony bliskich ludzi, czy ich fizyczna nieobecność? Uświadomienie sobie realnych przyczyn odczuwania pozwoli na ocenę możliwości modyfikacji przykrego status quo.

Jeśli poczucie izolacji wynika z zaburzonych relacji z rodziną i , pozostaje ich naprawa, która często oznacza duży wysiłek emocjonalny i ćwiczenie cierpliwości. Warto się tego jednak podjąć, bo głębokie relacje z bliskimi są nie do przecenienia dla naszego dobrostanu. Poza tym jednak, można i trzeba poszerzać „sieci społeczne". Oto, jak to zrobić.

Wykorzystaj Internet. Kontakty online nie zastąpią spotkań „w realu", ale pomogą w osłabieniu poczucia samotności. Co więcej, rozmawiając z różnymi ludźmi na forach internetowych, przekonasz się, że - paradoksalnie - nie jesteś odosobniony/a w swoich doznaniach, wielu innych ma podobne problemy i rozterki, a taka świadomość daje poczucie przynależności. Ponadto komunikatory internetowe czy poczta elektroniczna pozwala na utrzymywanie kontaktów rodziną i przyjaciółmi, którzy są daleko od nas.

Bądź proaktywny/a. Rozejrzyj się dookoła, być może gdzieś blisko żyje ktoś, kto także czuje się odizolowany. To może być sąsiad z drugiej klatki czy ktoś, kto odwiedza grób obok tego, na którym ty składasz kwiaty. Zacznij rozmawiać z ludźmi wokół siebie - o pogodzie, zmianach w spółdzielni, swoim psie, takich niezobowiązujących tematów jest wiele i stanowią dobry wstęp do nawiązywania znajomości.

Rozwijaj swoje . Sprawi ci to przyjemność, odciągając uwagę od przykrych uczuć i emocji, ale może być też okazją do poznawania ludzi o podobnych pasjach. Jak wiadomo, similis simili gaudet (łac. podobny cieszy się z podobnego), więc łatwiej nam nawiązać kontakt z tymi, którzy dzielą nasze zainteresowania.

Pomagaj innym. Korzyści z tego uzyskują obie strony. Kiedy wspieramy innych ludzi, np. poświęcając im nasz czas, sami zyskujemy profity w postaci poczucia , dobrze spełnionego obowiązku, bycia potrzebnym. Jeśli tylko zdrowie ci na to pozwala, możesz zostać wolontariuszem w domu opieki, hospicjum, domu dziecka, etc. - jest wiele placówek, w których możesz się przydać.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 16:52:49, 13-06-2018 Hypatia

    Kolejny raz mam wrażenie, że porady na Senior.pl dotyczące poważnych problemów zdrowotnych lub społecznych są jak instrukcja budowy cepa.
    Tak też jest i tym razem w odniesieniu do zjawiska osamotnienia.
    Truizmy w rodzaju uprawiaj hobby, wolontariat lub internet, choć tak oczywiste gdyby były skuteczne nie istniałby społeczny problem samotności, wykluczenia, bezsenności oraz coraz częstszych depresji. Może więc lepiej nie ruszać tak poważnego gatunku jakim jest jednostka a społeczeństwo i związane z tym bardzo poważne problemy związane z socjologią i psychologią i zostawić to specjalistom oraz specjalistycznym stronom?
    A w takim mini artykuliku można udzielić rady jak wywabić plamy na obrusie, ale nie na duszy.
    ... zobacz więcej
  • 17:34:30, 24-06-2018 pawelkaczmar61

    Może nie będę zbyt oryginalny ale jedynym rozwiązaniem na samotność jest drugi człowiek i szkoda szukać sposobów alternatywnych

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy