Strona głównaStyl życiaJak znaleźć szczęście? Trzeba być hojnym

Jak znaleźć szczęście? Trzeba być hojnym

Uczeni potwierdzają słowa z Nowego Testamentu: „większa jest radość w dawaniu niż w braniu" (Dz 20, 35). Hojność pozwala prowadzić szcześliwsze życie niż egoizm, mówią badacze z Uniwersytetu w Zurichu.
Jak znaleźć szczęście? Trzeba być hojnym [© NLshop - Fotolia.com] Z nowych szwajcarskich badań wynika, że osoby, które , odznaczają się większą niż ci, którzy myślą głównie o sobie i swoich sprawach.

W ramach badań co tydzień przez cztery tygodnie dawano 50 uczestnikom po 25 franków szwacjarskich (około 95 PLN), przy czym połowa badanych miała je przeznaczyć na , a połowa wydać na siebie samych. Następnie wszycy musieli zdecydować, ile przeznaczą na kogoś znajomego, tyle że przy donacji o wartości 2 franków obdarowywany otrzymywał w istocie 5 CHF, a jeśli zdecydowano się przeznaczyć 15 CHF, dany człowiek w istocie miał zyskiwać 20 CHF.

Podczas podejmowania tej decyzji została zmierzona aktywność mózgu uczestników. Szczególnie sprawdzono działanie trzech obszarów: skrzyżowania skroniowo-ciemieniowego (odpowiada za zachowania prospołeczne i hojność), prążkowia brzusznego (ma zwiazek z poczuciem ) oraz kory oczodołowej (ocenia zalety i wady w procesach decyzyjnych). Co więcej, samych uczestników zapytano o poziom poczucia szczęścia na początku i końcu badań.

Skany wykazały, że neurony w okolicy mózgu związane z hojnością, tj. w skrzyżowaniu skroniowo-ciemieniowym, aktywują neurony w prążkowiu brzusznym, który to region ma związek z poczuciem szczęścia. Ponadto uczestnicy, którzy byli bardziej hojni, deklarowali większe szczęście niż osoby zachowujące się w sposób egoistyczny.

O badaniach napisano w czasopiśmie Nature Communications.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X