Strona głównaStyl życiaKto mieszka na zielonych terenach, ma lepsze zdolności poznawcze

Kto mieszka na zielonych terenach, ma lepsze zdolności poznawcze

Funkcje poznawcze w średnim wieku są silnym wskaźnikiem tego, czy u danej osoby może rozwinąć się w późniejszym życiu demencja. Teraz ustalono, że zwiększanie terenów zielonych na obszarach miejskich może pomóc poprawić funkcje poznawcze u kobiet w średnim wieku. Przekłada się to osłabienie objawów depresji, która z kolei jest czynnikiem ryzyka demencji.
Kto mieszka na zielonych terenach, ma lepsze zdolności poznawcze  [fot. Vincent Ciro from Pixabay]
wokół bloków i w bliskim sąsiedztwie może poprawić szybkość przetwarzania i uwagę, a także usprawnić ogólne funkcje poznawcze. Co więcej, obniżony poziom symptomów depresji pomaga wyjaśnić związek między ilością terenów zielonych i zdolnościami .

- Główne sposoby, w jakie przyroda może poprawić zdrowie, polega na pomaganiu ludziom w wychodzeniu ze psychicznego i zachęcaniu do spędzania czasu na zewnątrz z innymi, co poprawia stan psychiczny - mówi dr Marcia Pescador Jimenez z Boston University School of Public Health. - Badania pokazały, że tereny zielone mogą korzystnie wpływać na funkcje poznawcze w starszym wieku. Powinno się je badać jako potencjalny sposób na poprawę funkcji poznawczych na poziomie populacji - uważa dr Jimenez.

Zmierzono szybkość psychomotoryczną, uwagę, zdolność i pamięć roboczą u kilkunastu tysięcy kobiet w średni wieku 61 lat. Jak odkryto, ekspozycja na tereny zielone wiązała się z lepszą szybkością psychomotoryczną i uwagą, choć już nie z poziomem zdolności uczenia się czy pamięci roboczej
Oprócz objawów depresji zbadano również potencjalną rolę zanieczyszczenia powietrza i aktywności fizycznej w związku między zielenią a funkcjami poznawczymi. Co ciekawe, tylko symptomy depresji były tu czynnikiem pośredniczącym.

- Rozmieszczenie terenów zielonych w miastach nie jest jednolite. Zwiększenie codziennego dostępu do roślinności na obszarach miejskich to krok w kierunku wyrównywania szans na zachowanie zdrowia - ocenia dr Jimenez.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć