Strona głównaStyl życiaMasz wilczy apetyt? Wszystko ze względu na sygnały płynące z mózgu

Masz wilczy apetyt? Wszystko ze względu na sygnały płynące z mózgu

Kiedy spada poziom określonych składników pokarmowych, w tym glukozy, informacja o tym jest przesyłana do mózgu, a następnie wywoływane jest uczucie głodu, które prowadzi do zachowań ukierunkowanych na poszukiwanie czegoś do jedzenia. Ten mechanizm jednak nierzadko ulega zaburzeniom, co sprzyja nadawdze i otyłości.
Masz wilczy apetyt? Wszystko ze względu na sygnały płynące z mózgu [Fot. Sondem - Fotolia.com]
Sygnały sprawiające, że odczuwamy głód, płyną z części mózgu zwanej podwzgórzem. Na siłę tego sygnału zaś mają wpływ różne czynniki, m. in. ilość dostarczanych zwykle kalorii i rodzaj jedzonych posiłków. Im bardziej kaloryczne danie, tym bardziej mózg nasila naszą chęć na jedzenie.

Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin odkryli, że zbyt obfite dania mogą skutkować zaburzeniami mechanizmu odczuwania głodu i wysyłaniem przez mózg niewłaściwych sygnałów, co spowoduje, że organizm nie będzie odczuwał , a przedłuzający się , szczególnie na dania pełne i .

Naukowcy wykorzystali do badań myszy, badając u nich funkcjonowanie podwzgórza, części mózgu odpowiedzialnej za mechanizmy regulujące głód i pragnienie. Okazało się, że nadmiernie kaloryczna dieta aktywuje uśpione zwykle cząstki, które skutkują stanami zapalnymi mózgu i zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego w zakresie sygnalizacji dotyczącej odczuwania głodu.

Autorzy pracują teraz nad ustaleniem, jakie substancje przeciwzapalne mogłyby powstrzymać rozwój wspomnianych zaburzeń i ograniczyć problemy z nadwagą i związane z niepohamowaną chęcią jedzenia wyskokolaroycznych produktów.

Wyniki badań zaprezentowano w magazynie Cell.

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 01:25:00, 08-03-2019 ~gość: 37.47.23.xxx

    Nie jestem przekonana do tej teorii choćby ze względu na to, ze im więcej białka z rana tym mniejsze prawdopdoobnieństwo tego wilczego apetytu. najpierw trzeba rozpoznać przyczyne u lekarza a dopiero później wyciągać z tego wnioski. ja dopiero po wizycie u lekarza kupiłam iqgreen żeby schudnąć bo wiedziałam że nic innego nie poskutkuje
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy