Strona głównaStyl życiaMaterac regulujący temperaturę ciała pomoże szybciej zasnąć

Materac regulujący temperaturę ciała pomoże szybciej zasnąć

Kiedy ludzie czują się senni lub uważni, odczucie to jest do pewnego stopnia kontrolowane przez zmiany temperatur w 24-godzinnym rytmie dobowym. Inżynierowie z University of Texas w Austin opracowali unikalny system materacy i poduszek, który wykorzystuje ogrzewanie i chłodzenie, aby „informować" ciało, że czas iść spać.
Materac regulujący temperaturę ciała pomoże szybciej zasnąć [fot. congerdesign from Pixabay]
Sen jest możliwy, kiedy temperatura ciała zmniejsza się w nocy w ramach standardowego 24-godzinnego rytmu. Nowo opracowany materac wpływa na organizm, aby wywołać uczucie senności, pomagając ludziom i poprawiając jakość .

- Ułatwiamy zasypianie, oddziałując na wewnętrzne czujniki wrażliwe na temperaturę ciała, aby dostosować termostat organizmu, tak, żeby myślał, że temperatura jest wyższa niż w rzeczywistości - mówi Shahab Haghayegh z Brigham and Women's Hospital.

- Skóra szyi jest istotnym termostatem ciała ludzi i głównym czujnikiem, w który „celuje" z poduszką grzewczą. Urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby jednocześnie chłodzić centralne obszary ciała i ogrzewając szyję, dłonie oraz stopy, zwiększyć w ten sposób przepływ krwi w dla rozproszenia ciepła ciała.

Materace przetestowano z kilkunastoma osobami, prosząc je, aby kładły się spać dwie godziny wcześniej niż zwykle. W niektóre noce z włączano funkcje chłodzenia i ogrzewania materacy, a w inne nie.

Jak się okazało, materace ocieplające i chłodząco-ogrzewające pomogły szybciej zasnąć - o około 58 proc. szybciej w porównaniu z nocami, w których nie korzystano z tych materaców, nawet gdy pora snu była wcześniejsza. Obniżenie wewnętrznej temperatury ciała nie tylko znacząco skróciło czas potrzebny do zaśnięcia, ale także skutkowało znaczną poprawę jakości snu.

Już od jakiegoś czasu sprawdza się, jak manipulowanie temperaturą ciała wpływa na sen. Stwierdzono np., że wzięcie ciepłej kąpieli na godzinę lub dwie przed snem pomaga ludziom szybko zasnąć i lepiej spać.

Obniżenie wewnętrznej temperatury ciała w odpowiednim czasie dobowym wysyła sygnał, że czas na sen. Wpływanie na ważne czujniki ciała w zaledwie kilku obszarach, które kontrolują rozpraszanie ciepła, a tym samym poziom temperatury, miało więcej sensu niż skupianie się na całym organizmie.

- To niezwykłe, jak efektywne jest delikatne rozgrzewanie wzdłuż odcinka szyjnego kręgosłupa w wysyłaniu do ciała sygnału, aby zwiększyć przepływ krwi do rąk i stóp, a tym samym obniżyć temperaturę ciała i przyspieszyć zasypianie. Taki sam efekt umożliwia również nieznaczny spadek ciśnienia krwi w nocy, z korzyścią dla układu sercowo-naczyniowego dla regeneracji po stresie związanym z utrzymaniem przepływu krwi podczas codziennych czynności, a to z kolei jest istotne dla długoterminowego zdrowia.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy