Strona głównaStyl życiaMózg jest aktywny nawet 10 minut po śmierci

Mózg jest aktywny nawet 10 minut po śmierci

Kanadyjscy lekarze z jednego z oddziałów intensywnej opieki odkryli, że po odłączeniu urządzeń podtrzymujących życie u jednego z pacjentów odnotowano aktywność mózgu także po uznaniu go za klinicznie martwego.
Mózg jest aktywny nawet 10 minut po śmierci
Lekarze stwierdzili pacjenta na podstawie różnych obserwacji, w tym braku i braku reakcji źrenic, ale jednocześnie odnotowano u tej osoby fale mózgowe delta, które są charakterystyczne dla głębokiego snu.

Fale delta utrzymywały się po ustaniu zarówno bicia serca, jak i zaniku ciśnienia krwi tętniczej, piszą medycy z University of Western Ontario. Co więcej, odkryto, że u kilkorga terminalnych pacjentów, zarówno przed, jak i po ogłoszeniu ich śmierci, odczyty elektroencefalograficzne (EEG) aktywności mózgu zawierały kilka podobieństw.

Uczeni zaznaczają, że jest za wcześnie na formułowanie wniosków dotyczących tego, co to może oznaczać dla możliwych ludzkich doświadczeń po śmierci. Bez biologicznych wyjaśnień, w jaki sposób aktywność mózgu może trwać kilka minut po zaprzestaniu bicia serca, ciągle trzeba zakładać, że uzyskane wyniki mogą być wynikiem jakiegoś błędu odczytu. Autorzy zaznaczają jednak również, że sprzęt medyczny nie wykazywał żadnych oznak nieprawidłowego działania.

Uczeni zbadali też, czy u pacjentów występuje zjawisko określane „falami śmierci" (ang. Death waves). W testach na szczurach odkryto bowiem, że po dekapitacji zwierząt (odcięciu głowy) aktywność mózgowa trwała jeszcze około 1 minuty. Wydaje się zatem, że mózg i serce zatrzymują swoją pracę w różnych momentach. Autorzy nie odnotowali jednak takiej aktywności u wspomnianych pacjentów.

Wyniki są zatem niespójne. W każdym razie, jak podkreślają uczeni, w momencie może się dziać coś bardzo dziwnego z naszym organizmem. Kilka badań sprzed paru lat dowiodło też, że ponad 1000 genów wykazywało aktywność nawet kilka dni po śmierci. Co ciekawe, nie była ona po prostu wygaszana tak długo, ponieważ ustalono, ze nawet zwiększyła się w po śmierci klinicznej.

Lekarze podkreślają, że pozostaje jeszcze wiele do odkrycia, jeśli chodzi o proces śmierci i to, jak doświadczają go nasze mózgi.

Wyniki badań są dostępne w magazynie The Canadian Journal of Neurological Sciences

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy