Strona głównaStyl życiaMyślisz, że nie jesteś dość dobry/dobra? Siedem rzeczy, o których warto wówczas pamiętać

Myślisz, że nie jesteś dość dobry/dobra? Siedem rzeczy, o których warto wówczas pamiętać

Uważasz, iż nie jesteś dość dobry/a, by utrzymać stanowisko, zdobyć wymarzoną pracę? Cóż, być może masz rację... ale z większym prawdopodobieństwem po prostu nie doceniasz siebie i fiksujesz się na punkcie zaniżonej samooceny. W każdym razie - jeśli sądzisz, że nie masz dostatecznych umiejętności, by czemuś podołać, postaraj się jednocześnie pamiętać o tych siedmiu poniższych sprawach.
Myślisz, że nie jesteś dość dobry/dobra? Siedem rzeczy, o których warto wówczas pamiętać [Fot. DOC RABE Media - Fotolia.com] To etap, który trzeba przejść.

Często zdarza nam się idealizować możliwości czy sposób osiągania celów i w efekcie - przy konfrontacji z rzeczywistością - łatwo odczuwamy . W istocie jednak to, co dzieje się „tu i teraz", stanowi etap prowadzący do urzeczywistnienia planów i może obejmować m. in. zwątpienie, , niepewność, etc. To zupełnie normalny element składowy procesu realizacji zamierzeń.

Praca nad sobą to niekończąca się opowieść

Jeśli udało Ci się wypracować optymistyczne spojrzenie na świat, czy wyćwiczyć wiarę w siebie, nie oznacza to, że zadanie zostało wykonane. Arystoteles pisał o cnotach, że są „trwałymi dyspozycjami do pewnego rodzaju postanowień", ale ich trwałość nie jest dana ot tak - im częściej dobrze wybierasz, tym łatwiejszy staje się taki wybór, ale praktykowanie go nigdy się nie kończy. Ucz się zatem patrzeć na swoje dobre strony i szukaj w sobie tego, z czego jesteś dumny/a. Jeśli umiesz popadać w , te same zdolności możesz wykorzystać, by uczynić siebie bardziej zmotywowanym/ą, efektywnym/ą, spełnionym/ą.

Jesteś dość dobry/a, by próbować

A to bardzo ważne, bo za kilkanaście lat będziesz żałował/a tego, o co się nie starałeś/aś, a nie tego, co zrobiłeś/aś. Jeśli umiesz dawać sobie szansę, już wygrywasz. Z niektórych prób wyjdziesz zwycięsko, z innych - niekoniecznie, ale żeby cokolwiek osiągnąć, nie możesz unikać podejmowania wyzwań.

Porażki to lekcje, których trzeba się nauczyć

Jeśli nie udaje Ci się osiągnąć celu, nie oznacza to, że „jesteś do niczego". Traktuj porażki jak wartościowe doświadczenie, z którego można wyciągnąć pomocne w przyszłości wnioski. Niepowodzenia mogą być korzystne, o ile nie pozwalasz, by wpędzały Cię w , ale by były lekcjami, które w przyszłości zaprocentują lepszymi wyborami.

To, co dziś niemożliwe, jutro może stać się możliwym

Doświadczenie to trudny nauczyciel, bo najpierw Cię testuje, a dopiero potem uczy. Jego nauki są jednak bardzo potrzebne, więc uzbrój się w cierpliwość i pamiętaj, że dzisiejsze ograniczenia jutro mogą osłabnąć dzięki Twojemu zaangażowaniu, praktyce, obserwacji.

Nie zatrzymuj się przez to, co może się stać

Nie martw się o to, co może się stać, bo uważasz, że nie jesteś dość dobry/a. Takie myślenie jest całkowicie bezproduktywne. Zamiast tego, lepiej zużyj swoją energię, inteligencję i myśli na to, co rzeczywiście w danym dniu, tygodniu, miesiącu się zdarza. Reaguj na bieżąco, a działając krok po kroku na końcu odkryjesz, że małe postępy złożyły się na imponujący progres.

Możliwość osiągniecia celu w dużej mierze zależy od Twoich chęci

Mówi się, że ci, którzy chcą szukają sposobu, Ci którzy nie chcą - szukają powodu. nie jest niczym magicznym, zazwyczaj po prostu to efekt systematycznej pracy: wysiłku i wytrwałości. Jasne, że dążeniu do ambitnego celu często towarzyszy zmęczenie i niepewność, ale umiejętność ich ignorowania jest jednym z najważniejszych czynników powodzenia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy