Strona głównaStyl życiaNa te rzeczy nie trać czasu. Przejrzyj listę 6 spraw, które niepotrzebnie Cię absorbują

Na te rzeczy nie trać czasu. Przejrzyj listę 6 spraw, które niepotrzebnie Cię absorbują

Oszczędzaj swój czas. I to nie dlatego, że „to pieniądz". Jest czymś znacznie cenniejszym. Sposób jego wykorzystania decyduje o jakości naszego życia. Nie trać więc cennych chwil na destrukcyjne aktywności i myśli. Codzienność sama z siebie dostarcza powodów do trosk i wymaga niełatwych decyzji, po co więc dodatkowo ją utrudniać? Oto sześć rzeczy, które warto rozważyć, by zadbać o uchronić się przed marnotrawstwem czasu.
Na te rzeczy nie trać czasu. Przejrzyj listę 6 spraw, które niepotrzebnie Cię absorbują [Fot. vetre - Fotolia.com] Rozpamiętywanie przeszłości

Dobrze jest rzetelnie oceniać dotychczasowe i porażki oraz przepracować trudne doświadczenia czy . Nie ma sensu jednak skupiać się na przeszłości. Nowe doznania, inni ludzie, kolejne ciekawe zdarzenia - to wszystko przed Tobą, nie musisz „rozdrapywać ran" i rozpamiętywać rzeczy „słusznie minionych".

Zapełnianie każdej chwili

Paradoksalnie, wypełnianie dostępnych godzin „po brzegi" może być uznane za stratę czasu, bo zabiera minuty, które możesz poświęcić na tak ważne sprawy, jak choćby „złapanie oddechu" czy zastanowienie się. Kompulsywne bycie zajętym jest przeciwskuteczne - wcale nie sprzyja .

Negatywne myślenie o obecnym status quo

Sposób myślenia zmienia naszą rzeczywistość w taki sposób, że oddziałuje na nastawienie, samopoczucie, motywację, etc. Jeśli skupiasz się na problemach i pesymistycznie oceniasz stan rzeczy, myśli stają się „samospełniającą się przepowiednią" - nic bowiem pożytecznego nie robisz, by zmienić daną sytuację, a raczej dążysz (nawet nieświadomie) do utwierdzenia się w tych defetystycznych wyobrażeniach.

Brak uwagi poświęcanej bliskim

Postaraj się, by chwile, które dedykujesz rodzinie czy nie były zakłócane przez Twoje inne obowiązki. Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak ważne są drobne sprawy łączące Cię z innymi. Wiadomo, że każdy z pieczołowitością przygotowuje się do ślubu, świętuje urodziny, celebruje Wielkanoc, ale zdarza się, że nie dostrzegamy wagi mniej uroczystych, codziennych rzeczy, takich jak spacer z żoną/mężem, odrobienie lekcji z wnukiem, etc. Tymczasem tego rodzaju drobne wydarzenia bywają zapamiętywane na długo, nie trać ich uroku, nie pozwól, by zabrała Ci je np. praca po godzinach.

Próby zaimponowania wszystkim

Nie trać czasu na ciągłe wzbudzanie sympatii innych ludzi. To zupełnie normalne, że nie wszyscy Cię lubią, a Ty nie musisz adorować wszystkich. Ważne, by zbudować grupę zaufanych osób i pozostawać otwartym na nowe znajomości, ale nie warto oczekiwać zrozumienia z każdej strony i za wszelką cenę zabiegać o akceptację.

Zamartwianie się popełnionymi błędami

Nikt nie jest idealny. Każdy może popełnić błędy. Dobrze jest je przeanalizować i się na nich uczyć, ale nie ma sensu ich rozpamiętywać i bez końca do nich powracać. Jeśli pozwolisz, by Twoje błędy były motywacją, a nie wymówkami, staną się ważny elementem osiągania sukcesów.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy