Strona głównaStyl życiaNie czujesz świątecznego nastroju? Nie jesteś sam/a...

Nie czujesz świątecznego nastroju? Nie jesteś sam/a...

Nie wszyscy ekscytują się Świętami i z optymizmem przemierzają kolejne alejki sklepowe w radosnym poszukiwaniu najlepszych prezentów. Nie każdy czeka też na rodzinne spotkania, które mogą być bardzo wesołe, ale zdarzają się i uciążliwe oraz krępujace. Jednym słowem, nie można oczekiwać „ducha Świąt" u wszystkich ludzi.
Nie czujesz świątecznego nastroju? Nie jesteś sam/a... [Święta, © wollertz - Fotolia.com] Niektórzy czują się przygnębieni z powodu komercjalizacji , nadmiernej zadumy, nierealistycznych oczekiwań, zaciągniętego długu w związku ze Świętami, czy spotkań rodziną lub przyjaciółmi, na których trudno czuć się komfortowo.

Okazuje się, że „świątecznych duch" ogrania jedynie część świętujących i w tej części grudnia na obniżenie nastroju narzeka więcej niż zwykle ludzi. Z drugiej strony, Boże Narodzenie ma „efekt ochronny". Ze statystyk wynika, że podczas Świąt jest mniej przyjęć do szpitali psychiatrycznych i mniej , a także odnotowuje się mniej przypadków samookaleczeń. Wydaje się więc, że czas Gwiazdki wiąże się z pewną presją i wielu ludzi nie odczuwa tak silnego optymizmu czy radości, ale równocześnie Święta oznaczają mniej drastycznych decyzji i zachowań, co może wynikać z protekcyjnego charakteru zajęć, a także obecności i troski innych ludzi.

Co istotne, jakkolwiek same Święta wydają się mieć zabezpieczający skutek, czas tuż po nich ma związek z liczniejszymi przypadkami i samobójstw. Z badań wynika, że pod koniec grudnia wzrasta ilośc przypadków targnięć się na własne życie oraz wizyt u psyhoterapeutów.

Jak wskazują eksperci, najskuteczniejszą obroną przed obniżeniem nastroju jest głównie odpowiednie nastawienie. Warto wypracować sobie dystans do planów własnych i innych ludzi. Jeśli nie dąży się do perfekcjonizmu i zakłada się pewną elastyczność co do powziętego „programu", o wiele łatwiej jest się przystosować do nieoczekiwanych sytuacji czy niemożności wypełnienia wszystkich punktów planu. Poza tym warto koncentrować się na tym, co udał osię zrobić, co wypadło po naszej myśli, dzięki temu nasz nastrój samoistnie się podniesie.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy