Strona głównaStyl życiaNie da się odespać w weekend. Dla dobrego zdrowia trzeba regularnie się wysypiać

Nie da się odespać w weekend. Dla dobrego zdrowia trzeba regularnie się wysypiać

Wielu ludzi jest bardzo zapracowanych w ciągu tygodnia i więcej czasu na odpoczynek przeznaczają jedynie w weekendy. Nie można jednak bez konsekwencji dla zdrowia skracać sen od poniedziału do piątku, a potem wylegiwać się do południa w soboty i niedziele.
Nie da się odespać w weekend. Dla dobrego zdrowia trzeba regularnie się wysypiać [Fot. REDPIXEL - Fotolia.com]
Kluczem do dobrego samopoczucia jest regularny sen, piszą uczeni z University of Colorado. Nie da osłabić szkód wywoływanych niedoborem odoczynku poprzez dłuższe spanie w weekendy, ostrzegają badacze.

Od dawna wiadomo, że nie sprzyjają zdrowiu - mają związek m. in. z otyłością i . Niedospanie zwiększa apetyt, zmniejsza i zaburza zdolność organizmu do regulowania cukru. Poza tym niedostateczny odpoczynek oznacza wyższe ryzyko depresji oraz chorób neurodegeneracyjnych, takich jak .

W badaniach wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, którzy przez dwa tygodnie spali w laboratorium. Część z nich stanowiła grupę kontrolną i sypiała „regulaminowe" osiem do dziewięciu godzin na dobę, niektórzy przez pięć dni mogli spać jedynie pięć godzin na dobę, a w kolejne dwa tak długo, jak chcieli, pozostali zaś przez cały czas sypiali po pięć godzin. Cały cykl powtórzono.

Okazało się, że w porównaniu z grupą kontrolną, osoby, którym ograniczono sen, jadły więcej przekąsek po kolacji i miały obniżoną wrażliwość na insulinę, co stanowi czynnik ryzyka zaburzeń metabolicznych (cukrzycy typu 2 i otyłości). Ci, którzy mogli odespać w weekend, w soboty i niedziele w istocie jedli mniej po ostatnim głównym posiłku, ale potem przyrost masy ciała i obniżona wrażliwość na insulinę były u nich takie, jak u chronicznie niedosypiających ludzi.

Problem niedoborów snu jest obecnie powszechny, zwracają uwagę autorzy. Z badań wynika, że ponad 30 proc. ludzi w krajach rozwiniętych nie sypia zalecanych siedmiu - ośmiu godzin na dobę.

O badaniach można przeczytać w magazynie Current Biology.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć