Strona głównaStyl życiaNie dawaj tego jedzenia psu! 10 produktów, od których może się rozchorować

Nie dawaj tego jedzenia psu! 10 produktów, od których może się rozchorować

Wiele psów to prawdziwe łakomczuchy, nieodstępujące od człowieka podczas jego posiłku. Jednak nawet gdy twój ulubieniec bardzo usilnie prosi cię o jakiś smakołyk, nie pozwól, by jego „chcenie" wzięło górę, bo zamiast przyjemności ze zjedzenia czegoś dobrego, możesz przysporzyć psu poważnych problemów ze zdrowiem.
Nie dawaj tego jedzenia psu! 10 produktów, od których może się rozchorować  [Fot. rodimovpavel - Fotolia.com]

Tego nigdy nie podawaj swojemu psu:

Czosnek i cebula

Jeśli używasz tych warzyw do wzmocnienia smaku swoich posiłków, nie podawaj ich resztek . , cebula i por są roślinami z rodzinym amarylkowatych i mogą rozkładać czerwone krwinki u psów, czyli sprzyjać rozwojowi anemii. Czosnek jest szczególnie toksyczny. Symptomy niedokrwistości u psów obejmują m. in. wymioty, brak apetytu, duszności.

Czekolada

Zdecydowanie nie jest dla psa. Zawarta w niej teobromina nie daje niepożądanych efektów u ludzi, ale jest toksyczna dla czworonogów. Znajduje się w każdym rodzaju czekolady, a w największych ilościach w ciemnej i czekoladzie do topienia. Jeśli te słodycze podasz psu, będzie miał biegunkę, bardzo silne pragnienie, a także nieprawidłowy rytm serca, drgawki oraz drżenie. Substancja może być dla czworonoga nawet śmiertelna.

Orzechy makadamia

Zawierają duże ilości tłuszczu i mogą bardzo obciążyć żołądek psa, poza tym mogą być bardzo toksyczne - wywoływać silne zatrucie.

Śliwki, brzoskwinie i inne podobne owoce

Zagrażają psom ze względu na pestki, których zwierze po prostu nie potrafi oddzielić od miższu i wypluć. Pestki mogą więc powodować poważne zatory jelitowe. Poza tym w pestkach (nie tylko tych owoców) znajdują się pewne ilości cyjnaku, więc ich przegryzienie daje toksyczne efekty.

Nabiał

Większośc psów ma nietolerancję laktozy, więc zjedzenie przez nich mlecznych produktów może skutkować biegunką, wzdęciami oraz innymi zaburzeniami układu pokarmowego.

Surowe ciasto

Chętnie je czasami podjadamy, ale ani nam nie służy, ani zwierzętom. Drożdże w niewypieczonym cieście mogą powodować dolegliwości zagrażające życiu psa.Ciasto rośnie w żołądku i może go wypełnić, powodując silny ból oraz blokując przewód pokarmowy.

Winogrona

Także w formie rodzynek są szkodliwe dla czworonogów. Nie jest jasne, jaki ich składnik jest groźny, ale wiadomo, że może wywoływać silne zaburzenia pracy nerek i wątroby.

Słodycze, w tym pieczone słodkości

Mogą zawierać ksylitol (dotyczy to takżę słodzików - aby miały słodki smak, dodawany jest do nich ten związek). U ludzi nie powoduje znacznych zmian w poziomie cukru, ale u psa prowadzi do silnej hipoglikemii i niewydolność wątroby. Objawy obejmują: letarg, wymioty, utratę koordynacji, drgawki. Substancja może też spowodować śmierć zwierzęcia.

Awokado

Owoce reklamowane jako bardzo zdrowe dla ludzi, zwierzętom zaś mogą wyrządzić krzywdę. zawiera bardzo dużą ilość tłuszczu i ogromnie obciąża żołądek psa, a poza tym jest niebezpieczne, podobnie jak wymienione wcześniej owoce, ze względu na duże pestki.

Kofeina

Ciebie może „stawiać na nogi", ale pies bedzie cierpiał, jeśli podasz mu napój z jej zawartością. to alkaloid należący do grupy metyloksantyn, a te związki wywołują u zwierząt domowych: wymioty i biegunkę, problemy z oddechem, nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu, nadpobudliwość, , drżenia, drgawki, a nawet śmierć.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy