Strona głównaStyl życiaNie oglądaj zbyt długo telewizji. Inaczej grozi ci niepełnosprawność

Nie oglądaj zbyt długo telewizji. Inaczej grozi ci niepełnosprawność

Starsi ludzie, którzy przez długie godziny nie wstają sprzed telewizora, mogą mieć poważne problemy z poruszniem się, wynika z nowych badań.
Nie oglądaj zbyt długo telewizji. Inaczej grozi ci niepełnosprawność [Fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com] Przejście na emeryturę często oznacza zmniejszenie aktywności fizycznej. Łatwiej jest wówczas „zalegać" na kanapie, z czego skwapliwie ciągle wielu ludzi korzysta. Jednakże warto wiedzieć, że robią sobie dużą krzywdę. Znacznie osłabiają szanse na w kolejnych latach.

W badaniach autorstwa uczonych z George Washington University School of Public Health wzięły udział 134 tysiące osób w wieku 50 - 71 lat. Ustalono, że spędzanie ponad 5 godzin dziennie na oglądaniu telewizji i poświęcanie mniej niż trzy godziny w tygodniu na wysiłek fizyczny oznaczało potrojenie ryzyka w ciągu najbliższych ośmiu lat.

Jak uważają autorzy, najbardziej szkodliwe dla mobilności wydaje się długie przesiadywanie w jednym miejscu, bez przerwy na „rozprostowanie kości". Problem jest współcześnie powszechny, bo popularny pozostaje ciągle .

Jak wskazują uczeni, bycie aktywnym nie musi oznaczać regularnych wizyt na siłowni. W przypadku starszych ludzi chodzi głównie o to, by zmniejszyli ilość godzin spędzanych w fotelu. Ma to przełożenie na większe szanse zachowania mobilności także w sędziwych latach.

Ci, którzy siedzieli przed telewizorem najdłużej, bez względu na ilość czasu poświęcanego na aktywność fizyczną, byli o 25 do 65 proc. bardziej narażeni na niepełnosprawność niż ludzie, którzy mniej niż cztery godziny dziennie. Takie ryzyko pozostawało w mocy także po uwzględnieniu innych czynników, m. in. poziomu wykształcenia, tego, czy dana osoba paliła , a także jaką miała masę ciała.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Gerontology: Medical Sciences.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Oferty pracy