Strona głównaStyl życiaObchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Prezydent stolicy przedstawiła program oficjalnych uroczystości, których organizatorem jest m.st. Warszawa. Obchody z udziałem władz państwach, samorządowych a przede wszystkim powstańców, tradycyjnie odbędą się w Muzeum Powstania Warszawskiego, na pl. Krasińskich, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK, przy Gloria Victis na Powązkach oraz na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawskich.
Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego [fot. piaskun_ - Fotolia.com] W ratuszu przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Prezydent m.st. Warszawy podpisali „Apel do mieszkańców stolicy” o godne uczczenie 73. rocznicy Powstania Warszawskiego.

– Niezależnie od dyskusji historycznych, które zawsze będą się toczyć na temat Powstania Warszawskiego, jedno jest pewne - jest warszawskim DNA. To tożsamość stolicy, która wpisana jest w historię naszego miasta, o której zawsze będziemy pamiętać – powiedziała podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent stolicy. – Główne uroczystości rocznicowe odbywają się dwa dni – 31 lipca i 1 sierpnia – wtedy oddajmy cześć poległym żołnierzom i cywilnym mieszkańcom naszego miasta. Zbieramy się tradycyjnie zawsze w tych samych miejscach – na pl. Kasińskich, pod Gloria Victis na Cmentarzu Powstańców Warszawskich i wielu innych. Składamy tam kwiaty i palimy znicze, ale nie tylko – oglądamy spektakle i koncerty, gramy w gry miejskie, czy wspólnie śpiewamy powstańcze piosenki – dodała Prezydent.

Apel do warszawiaków
Podczas konferencji apel o godne i pełne szacunku dla powstańców i ich czynu podpisali Eugeniusz Tyrajski, zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich, Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy:

„1 sierpnia, o godz. 17.00, w Warszawie rozlegną się syreny – zatrzymajmy się wtedy i pomyślmy o wydarzeniach sprzed 73 lat. O powstańcach, którzy stanęli do nierównej walki o wolność, o niewyobrażalnej ofierze cywilnych mieszkańców.

Tożsamość współczesnej Warszawy wyrasta z tamtego czasu. To wtedy, ofiara z życia złożona przez powstańców i ludność cywilną, na zawsze zmieniała nasze miasto. Pokonane, ale niezwyciężone, obrócone w gruzy, po latach odrodziło się. Dzisiejsza Warszawa wygląda inaczej niż ta przedwojenna, ale jej duch i siła są niezmienne. Jesteśmy dumni, że te cechy przekazali nam bohaterowie walczący o nasze miasto w 1944 r. Winniśmy im szacunek. Oddajmy hołd poległym bohaterom, zachowując się godnie podczas uroczystości.

Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku, w godzinę „W”, minutą ciszy uczcili ofiary heroicznej walki o wolność naszego miasta, o wolność Polski”.

Program obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

29 lipca 2017 r. - sobota
godz. 10.30 - Uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela”
Park im. Żołnierzy „Żywiciela” przy ul. Ks. J. Popiełuszki

31 lipca - poniedziałek
  • godz. 10.00 - Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (wstęp z zaproszeniami)
  • godz. 12.00 - Uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, Zamek Królewski, Sala Balowa
  • godz. 18.00 - Uroczysta polowa Msza Święta, Plac Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego
  • godz. 19.00 - Apel Poległych, Plac Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego
  • godz. 20.00 - Koncert „Chłopcy z tamtych lat”, Plac Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego
1 sierpnia - wtorek
  • godz. 9.00 - Składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)
  • godz. 10.00 - Uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944”, Park im. gen. Gustawa Orlicza-Dreszera. „Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej
  • godz. 12.00 - Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Złożenie wieńców, Plac Marsz. J. Piłsudskiego
  • godz. 13.30 - Uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”, Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich
  • godz. 14.00 - Uroczystość przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska
  • godz. 16.00-16.45 Składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, Cmentarz Wojskowy na Powązkach (KW. D18, RZ. L 01, GR.1)
  • godz. 17.00 - Godzina „W” – Oddanie Hołdu Powstańcom, Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach
  • godz. 19.30 - Uroczystość złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani”. Wspólna modlitwa, Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli
  • godz. 21.00 - Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci, ul. Bartycka
5 sierpnia - sobota
  • godz. 14.00 - Uroczystość upamiętniająca zdobycie przez Batalion „Zośka” obozu „Gęsiówka”, ul. M. Anielewicza 34
  • godz. 18.00 - Uroczystość w hołdzie Ludności Cywilnej Woli przy Pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944, Skwer Pamięci na rozwidleniu ul. Leszno i Al. „Solidarności”
  • godz. 19.00 - Marsz Pamięci, Uroczyste przejście w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli

2 października - poniedziałek
  • godz. 18.00 - Zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego – zakończenie obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego, ul. Bartycka

Od 24 lipca do 6 sierpnia (także w soboty i niedziele) w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działało Centrum Informacyjne Obchodów 73. Rocznicy Powstania Warszawskiego (w godz. 10.00-18.00).

tel. 22 376 68 36, 22 376 68 37, 22 539 79 36

więcej informacji na stronie

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy