Strona głównaStyl życiaOsobowość jest wskaźnikiem inteligencji w starszym wieku

Osobowość jest wskaźnikiem inteligencji w starszym wieku

Umiejętność bycia otwartym na nowe sytuacje pozwala przewidywać poziom inteligencji na wcześniejszym etapie życia, a bycie przykrym dla innych może być predyktorem IQ w późniejszym okresie.
Osobowość jest wskaźnikiem inteligencji w starszym wieku [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Różnice w były skorelowane ze zdolnościami poznawczymi w starszym wieku, podają eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Przeanalizowano osobowość i poziom kognitywny kilkuset ludzi 19 - 89 lat. Uczestnicy skończyli przynajmniej szkołę średnią. Podzielono ich na trzy grupy: młodych dorosłych; b) starszych osób, które poznawczo dorównywały ludziom młodszym; starszych, którzy byli poznawczo sprawniejsi od obu pozostałych grup. Wcześniej wszyscy byli poddani standaryzowanym testom inteligencji i osobowości.

Jak zauważono, i ekstrawersja były istotnymi wskaźnikami wiedzy ogólnej u młodych, czyli w tym czasie, w którym wiedza ogólna rośnie najszybciej. Stwierdzono, że otwartość jest silnym predyktorem zdolności utrzymania wiedzy ogólnej i przechowywania informacji krótkoterminowych.

Co do starszych ludzi poznawczo porównywalnych z młodszymi, cechy osobowości, takie jak otwartość i ekstrawersja, miały niewielki lub żaden wpływ na ich zdolność do zachowania wiedzy ogólnej. Jak się wydaje osobowość nie miała w tej grupie wielkiego znaczenia, jeśli chodzi o .

W grupie seniorów najmocniejszych kognitywnie, „ugodowość miała odwrotny związek z wiedzą ogólną, co sugeruje, że nieprzyjemny charakter może iść w parze z lepszym słownictwem i zachowaniem wiedzy w seniorskim wieku", mówi Thomas Baker, współautor badań. To potwierdza wcześniejsze ustalenia, które sugerują, że osoby o wysokiej inteligencji częściej są bardziej powściągliwe i niezależne.

Co ciekawe, sumienność i otwartość były predyktorami bardzo dobrej pamięci krótkotrwałej oraz przetwarzania wzrokowego i słuchowego u seniorów - to z kolei mówi, że „sumienność niekoniecznie czyni człowieka ‘mądrzejszym', ale pozwala starszym uzyskać lepsze wyniki w testach", wskazuje Baker.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć