Strona głównaStyl życiaPapierosy i alkohol postarzają szybko i widocznie

Papierosy i alkohol postarzają szybko i widocznie

Ci, którzy palą papierosy i zbyt często sięgają po alkohol, o wiele szybciej się starzeją i jest to bardzo widoczne – ostrzegają duńscy badacze.
Papierosy i alkohol postarzają szybko i widocznie [Fot. exclusive-design - Fotolia.com] O rzucenie palenia i rozsądne raczenie się alkoholem można apelować ze względu na zagrożenie dla zdrowia, ale także odwołujac się do naszej próżności – te używki powodują ekspresowe, bardzo zauważalne starzenie się.

Uczeni z Uniwersytetu Południowej Danii przeprowadzili ponad trzydziestoletnie badania z udziałem ponad 11 tysięcy osób. Uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące stosowanej diety, palenia papierosów i nawyków związanych z piciem alkoholu, a także poddawali się badaniom, które pozwoliły na ustalenie poziomu objawów i .

W szczególności wzięto pod uwagę takie symptomy upływu czasu, jak: bruzdy na płatku ucha, szare pierścienie lub łuki wokół rogówek, żółto-pomarańczowe blaszki na powiekach i łysienie typu męskiego. Wszystkie te czynniki sprawiają, że dana osoba wygląda na starszą, ale mają też związek z wyższym ryzykiem chorób serca, a nawet wcześniejszej śmierci.

Ustalono, że nadmierne picie alkoholu oraz palenie papierosów przez ponad 15 lat istotnie sprzyja szybszemu rozwojowi fizycznych oznak starzenia się. Przykładowo, kobiety, które wypijały ponad siedem drinków tygodniowo, odznaczały się o 33 proc. wyższym prawdopodobieństwem szarych pierścieni wokół rogówki w porównaniu do pań pijących mniejsze ilości . Podobnie było w przypadku mężczyzn. Jeśli chodzi o pozostałe wymienione przez badaczy czynniki postarzałego wyglądu, także częściej dotyczyły osób obojga płci, które nadużywały alkoholu i .

– Chcieliśmy zbadać oznaki starzenia się, ponieważ wydają się mieć jakąś wartość prognostyczną w odniesieniu do średniej długości życia. Co ciekawe, efekty są widoczne bardzo szybko w oczach, a określenie ryzyka nadciśnienia czy wysokiego poziomu wymagało specjalnych pomiarów – wyjaśnia Janne Tolstrup, współautorka badań.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Journal of Epidemiology & Community Health.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy