Strona głównaStyl życiaPerfekcjonizm Cię zamęczy. Nie musisz być doskonały/a, by dobrze się mieć

Perfekcjonizm Cię zamęczy. Nie musisz być doskonały/a, by dobrze się mieć

Jeśli jesteś perfekcjonist(k)ą, nieraz przechodzisz z sobą trudne chwile, gdy dostrzegasz błędy lub nawet drobne niedociągnięcia. Gdy powtarzasz sobie, bez względu na wynik włożonego wysiłku, że można to było zrobić jeszcze lepiej, wywierasz na sobie ogromną presję, która może być przeciwskuteczna i sabotować twoje przedsięwzięcia.
Perfekcjonizm Cię zamęczy. Nie musisz być doskonały/a, by dobrze się mieć [© xixinxing - Fotolia.com] Jakkolwiek oczekiwanie od siebie wysokich standardów jest bardzo , bezwzględne dążenie do perfekcji w rzeczywistości ogranicza możliwości dobrego funkcjonowania. Wiele badań potwierdziło związek pomiędzy perfekcjonizmem a stanem ciągłego niezadowolenia.

Nie musisz być doskonały/a, by zrealizować swoje plany plany. Skup się na tym, co jest do zrobienia i jakie kroki są potrzebne do uzyskania postępu. Jeśli poddajesz się presji, by wszystko zostało wykonane w sposób doskonały, nie osiągasz celu, a nawet hamujesz pracę i działasz na swoją niekorzyść. Dobrym i zdrowym podejściem jest takie, w którym umiesz oceniać swoje dokonania za pomocą takich słów, jak: „dostateczne", „akceptowalne", „odpowiednie", „wystarczające", etc.

Co więcej, robisz błąd, gdy chcesz się prezentować innym jako „chodząca doskonałość". Przez to odczuwasz zewnętrzny przymus do perfekcyjnego działania i jeszcze bardziej boisz się jakiegokolwiek błędu. Pokaż ludziom w swoim otoczeniu, że podejście, za pomocą którego można „iść na przód" w pracy i życiu prywatnym, jest po prostu przydatne. Gdy opisujesz swoje starania w dotarciu do jakiegokolwiek celu, używaj określeń, które komunikaty dają większą elastyczność i nie wymagają ciągłego tłumaczenia się z uzyskanych wyników.

Masz prawo się pomylić, możesz niewłaściwie zdecydować, nie musisz widzieć wszystkiego - to elementy normalnego procesu realizacji wszelkich projektów. Pamiętaj o słowach : Czasami, gdy jesteś innowacyjny, popełniasz błędy. Najlepiej jest szybko przyznać się do nich i wziąć się za poprawę innych innowacji".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy