Strona głównaStyl życiaPogoń za szczęściem sprawia, że jesteś nieszczęśliwy/a

Pogoń za szczęściem sprawia, że jesteś nieszczęśliwy/a

Ludzie, którzy dążą do uzyskania poczucia szczęścia, często dostrzegają, że nie mają wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia, co paradoksalnie sprawia, że czują się nieszczęśliwi, mówią psycholodzy z Rutgers University i University of Toronto Scarborough.
Pogoń za szczęściem sprawia, że jesteś nieszczęśliwy/a [fot. S. Hermann & F. Richter from Pixabay]
Uczeni postanowili sprawdzić, w jaki sposób pogoń za oraz stan poczucia szczęścia wpłynęły na postrzeganie czasu. „Uganianie się" za dobrostanem sprawiało, ludzie sądzili, że mają za mało czasu.

W badaniach część uczestników wymieniła rzeczy, które uczyniłyby ich szczęśliwszymi i miała spróbować podczas oglądania nudnego filmu o budowaniu mostów. Pozostali uczestnicy zaczęli myśleć o szczęściu jako celu, który już osiągnęli, oglądając komedię lub wymieniając rzeczy, które sprawiły, że już są szczęśliwi. Następnie wszyscy uczestnicy deklarowali, ile mieli wolnego czasu.

Odkryto, że pogoń za szczęściem (często niedostępnym) ma wpływ na postrzeganie czasu. Uczucie, że brakuje czasu, było niższe u uczestników, którzy uznali, że do pewnego stopnia osiągnęli swój cel bycia szczęśliwymi.
Wydaje się, że czas uieka w pogoni za szczęściem, ale tylko wtedy, gdy jest postrzegany jako cel wymagający ciągłego dążenia. (...) Poszukwianie szczęścia paradokslanie może zmniejszyć dobrostan - mówią autorzy. Gdy ktoś uważa, że osiągnął szczęście, pozostaje mu czas, aby to docenić, wyjaśniają uczeni. Badania podkreślają też, że ludzie mają różne koncepcje dotyczące szczęścia, co z kolei oddziałuje na to, jak postrzegają czas potrzebny na osiągnięcie dobrostanu.
Ponieważ angażowanie się w doświadczanie danych stanów czysytuacji i delektowanie się związanymi z nimi uczuciami wymaga więcej czasu w porównaniu do, na przykład, kupowania dóbr materialnych, poczucie braku czasu prowadzi do tego, że ludzie wolą dobra materialne niż czerpanie przyjemności z spędzania wolnych chwil - wyjaśniają badacze. - Zachęcając ludzi, aby mniej martwili się dążeniem do szczęścia jako niekończącego się celu, da im po prostu im więcej czasu, a tym samym więcej poczucia dobrostanu - wskazują uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy