Strona głównaStyl życiaPolacy uwielbiają diety... na własną rękę

Polacy uwielbiają diety... na własną rękę

Dieta wegetariańska i bezmleczna to dwa najsilniejsze trendy w odżywianiu się Polaków. Eksperci ostrzegają: dieta tak, ale z umiarem i pod kontrolą specjalisty, bo zbyt radykalna jej zmiana może zaszkodzić.
Polacy uwielbiają diety... na własną rękę [Fot. ronstik - Fotolia.com] Z badań przeprowadzonych w sierpniu 2018 r., wynika, że 46,9 proc. ankietowanych unika mięsa, nabiału lub nawet kilka razy w tygodniu. 28,1 proc. rezygnuje z określonych produktów raz w tygodniu, a 25 proc. stale wykluczyło daną żywność ze swojej diety. Najwięcej osób rezygnuje z mięsa (56,3 proc.), nieco mniej z glutenu (37,5 proc.) i z nabiału (34,4), w tym część rezygnuje z więcej niż jednego składnika.

Celebryci radzą, jak jeść

Rezygnowanie z mięsa, nabiału i glutenu w diecie mimo braku wskazań zdrowotnych stało się wyraźnym żywieniowym trendem. Łatwa dostępność wiedzy i produktów do gotowania sprawia, że wiele osób przechodzi na dietę kierowana ciekawością. Księgarnie pełne są książek z przepisami wegańskimi, i wegetariańskimi. Ich autorzy zapewniają, że proponowana dieta pomoże schudnąć, wyleczyć trądzik, pozbyć się bólów głowy, brzucha i odzyskać energię do życia. Skalę i kierunek nowych tendencji żywieniowych potwierdzają dietetycy. Często ich pacjenci sugerują się książkami celebrytów, którzy opisują, jak za pomocą diety odzyskali dobre samopoczucie, nie wiedzą jednak o tym, że dana osoba borykała się np. z chorobą Hashimoto lub miała problem z jelitami.

Marta Kierzkowska-Grzybek z Instytutu Psychodietetyki we Wrocławiu ostrzega jednak, że nie powinniśmy przechodzić na podobną dietę na własną rękę, bez wcześniejszych badań i diagnostyki, bo możemy szybko doprowadzić do niedoborów pokarmowych i pogorszenia stanu zdrowia.
Jeśli jesteśmy zdrowi, ale chcemy lepiej się czuć i mieć więcej energii, nie trzeba wykluczać danego składnika całkowicie. Często pomaga już wyeliminowanie produktów ze zbóż wysoko oczyszczonych, pozbawionych , minerałów i witamin oraz zamiana ich na te z pełnego przemiału – mówi Marta Kierzkowska-Grzybek.

Szkodzi plastik, cukier i barwniki

Podobnie jest z nabiałem. Jego ograniczenie faktycznie może pomóc w chorobach zatok, ale całkowita eliminacja z diety może doprowadzić nawet do nietolerancji tego składnika. Unikając nabiału trzeba pamiętać, aby dieta była bogata w wapń.Tymczasem aż 25 proc. badanych wykluczyło ze względów zdrowotnych nabiał ze swojej diety (gluten ze względów zdrowotnych wykluczyło 12,5 proc. ankietowanych). Jak mówi psychodietetyk, składniki pokarmowe same w sobie nie są złe, chodzi tylko o ich jakość i pochodzenie.
Dawniej mieliśmy śmietanę o prostym składzie kupowaną w szklanej butelce, dzisiaj jest ona pakowana w plastik i pełna dodatków. Najbardziej wyniszcza nas żywność wysoko przetworzona, z cukrem i barwnikami, a nie konkretny składnik pokarmowy - dodaje psychodietetyk.

Co motywuje do wyrzeczeń

Respondenci ankiety, mając możliwość wielokrotnego wyboru odpowiedzi jako najczęstszy powód rezygnacji z określonego składnika wybierali chęć poprawienia swojego samopoczucia (75 proc.). Nieco mniejszą, ale silną motywacją jest chęć próbowania nowych diet (50 proc.) i chęć poprawienia swojego wyglądu (34,4 proc.).

Świadomość własnej motywacji i konsultacja ze specjalistą wydają się kluczowe przy zmianie sposobu odżywiania się. Na efekty diety nieraz trzeba czekać bardzo długo, innym razem pojawiają się natychmiast. Wszystko zależy od tego na co ma ona wpłynąć, czy jest odpowiednio dobrana i skomponowana. Każda dieta może mieć długofalowe skutki dla zdrowia, zarówno te dobre jak i te negatywne.

Mixit.pl

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy