Strona głównaStyl życiaPrezent pod choinkę - książka, perfumy, gotówka

Prezent pod choinkę - książka, perfumy, gotówka

Pod choinką znajdziemy w te święta Bożego Narodzenia przede wszystkim coś do czytania oraz kosmetyki i perfumy. Polacy najchętniej chcieliby zostać obdarowani książką albo gotówką.
Prezent pod choinkę - książka, perfumy, gotówka [© Andres Rodriguez - Fotolia.com] Najczęściej kupowane prezenty

Rodzinie i przyjaciołom najczęściej podarujemy w Polsce (41 proc.) oraz kosmetyki i perfumy (32 proc.). Z kolei sami chcielibyśmy dostać nie tylko książki (42 proc.), które są na czele listy najbardziej oczekiwanych prezentów, ale również gotówkę (38 proc.) - wynika z międzynarodowego corocznego badania firmy doradczej Deloitte „Zakupy świąteczne 2014”.

W aż 14 spośród 17 krajów biorących udział w badaniu, respondenci wskazali książki jako najchętniej kupowany prezent pod choinkę. Pod tym względem wyróżniła się Rosja, gdzie wygrały i perfumy oraz Ukraina i RPA, gdzie z kolei królowały słodycze. Te dwie kategorie upominków znalazły się w Polsce na drugim i trzecim miejscu na podium.

Książkowe prezenty równie chętnie wręczają mężczyźni (40 proc.), jak i kobiety (43 proc.). Na zakup perfum i kosmetyków dla swoich bliskich znacznie częściej decydują się kobiety (37 proc.) niż mężczyźni (27 proc.). Wynika to prawdopodobnie z tego, że kobiety czują się pewniej i są bardziej kompetentne w tej dziedzinie.

Świąteczna lista życzeń

Po roku przerwy w Polsce wygrywają książki, które wybrało aż 42 proc. respondentów. Wyprzedziły one gotówkę (38 proc.), która była ubiegłorocznym zwycięzcą rankingu (46 proc.).

- Pieniądze równie chętnie chcieliby dostać mężczyźni (38 proc.), jak i kobiety (37 proc.), zwłaszcza w wieku 35 – 44 lat (44 proc.) i 18 -24 lata (42 proc.). Co ciekawe, w przeciwieństwie do prezentów które sami chcielibyśmy otrzymać, gotówka nie odgrywa już tak dużej roli wśród dla naszych bliskich. Jedynie 11 proc. respondentów wskazało ją jako najchętniej ofiarowywany prezent. Wynika to prawdopodobnie z wciąż istniejących oporów przed wręczaniem pieniędzy jako świątecznego upominku – mówi Jakub Rosiecki, Menedżer w Dziale Konsultingu Deloitte.

Na trzecim miejscu wśród wymarzonych podarków tradycyjnie znajdują się kosmetyki i perfumy (27 proc.). Gdy jednak pod uwagę weźmiemy jedynie mężczyzn, chętniej widzieliby w charakterze prezentu komputer lub laptop (25 proc.).

SPA pod choinkę? Coraz częściej

W pierwszej dziesiątce najbardziej pożądanych prezentów świątecznych po raz pierwszy w Polsce pojawiły się podarunki w formie wykupionych zabiegów upiększających, masaży oraz zabiegów w gabinetach odnowy biologicznej. Może to wskazywać na to, że coraz bardziej rośnie zainteresowanie nowoczesnymi formami prezentów, jakimi są usługi. Trzeba jednak zaznaczyć, że tylko kobiety wymieniały ten rodzaj prezentu wśród najbardziej pożądanych upominków.
Wśród pozostałych krajów biorących udział w badaniu, książki okazały się najbardziej oczekiwanym prezentem m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. W większości przypadków, podobnie jak w Polsce, zastąpiły one na pierwszym miejscu pieniądze.

Dla dzieci? Tradycyjnie zabawki


Dla dzieci poniżej 12 roku życia najchętniej kupujemy zabawki (27 proc.). Polacy wybierają przede wszystkim te o charakterze edukacyjnym (65 proc.). Dla porównania, na drugie w kolejności - zabawki tradycyjne - decyduje się 11 proc. osób.

Na edukacyjny charakter zabawek uwagę zwracają przede wszystkim kobiety (71 proc. kobiet wobec 59 proc. mężczyzn). Walor ten zyskuje na znaczeniu wraz z wiekiem badanych. Zaledwie 9 proc. kupujących bierze pod uwagę aktualne trendy wśród zabawek. W Europie najczęściej edukacyjne zabawki kupują Duńczycy (75 proc.) oraz Francuzi (70 proc.).

Dla nastolatków tradycyjnie najchętniej wybieramy książki (20 proc.) oraz gry (19 proc.). Rzadziej niż w ubiegłym roku jako prezent wręczymy im słodycze (13 proc.) oraz gotówkę (7 proc.).

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X