Strona głównaStyl życiaProsty sposób na lepszą pamięć: głośne czytanie

Prosty sposób na lepszą pamięć: głośne czytanie

Jeśli zauważasz, że trudniej ci zapamiętać listę zakupów czy drobne sprawy do załatwienia, wypróbuj prostej i skutecznej metody na lepszą pamięć - wystarczy czytać na głos, by potem bez problemu móc sięgnąć do naszego umysłu po nabyte wiadomości.
Prosty sposób na lepszą pamięć: głośne czytanie [Fot. Tim - Fotolia.com] Jak wynika z nowych kanadyjskich badań, na głos może pomóc zwiększyć szanse na zapamiętanie informacji.

Uczeni z Uniwersytet Waterloo w Ontario zaprosili do badań 95 osób, które miały zapamiętać zapisane informacje, stosując jeden z czterech sposobów: po cichu je czytając; słuchając kogoś, kto je czyta, słuchając nagrania z własnego czytania lub poprzez bezpośrednie samodzielne czytanie na głos.

Okazało się, że najlepszym sposobem na zapamiętanie informacji jest czytanie na głos. Jak mówią autorzy, to potwierdza, że aktywne zaangażowanie daje istotne korzyści dla uczenia się i . Gdy dodamy do słowa aktywny czynnik czy element tworzący, to słowo staje się bardziej wyraźne w pamięci długotrwałej, a przez to bardziej niezapomniane, wyjaśniają psychologowie.

Zdaniem uczonych, ich odkrycia mogą być wykorzystane w uzupełnieniu zaleceń dla ludzi starszych w zakresie usprawniania pamięci. Warto zdawać sobie sobie sprawę, że poza regularnym uprawianiem sportu oraz robieniem krzyżówek i rebusów, właśnie głośne czytanie również sprzyja lepszemu zapamiętywaniu.

Pewien stopień osłabienia pamięci może być naturalną częścią starzenia się, ale poziom tej utraty nie powinien przeszkadzać w prowadzeniu normalnego życia - jeśli nie pozwala funkcjonować jak dotychczas, należy poszukać pomocy lekarskiej. Poza tym kłopoty z pamięcią nierzadko ulegają intensyfikacji w wyniku: , , , a także problemów ze snem. Łagodne osłabienie pamięci może być również oznaką .

Wyniki badań są dostępne w magazynie Memory.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X