Strona głównaStyl życiaPrześladują cię negatywne myśli? Odpowiada za to kiepski sen

Prześladują cię negatywne myśli? Odpowiada za to kiepski sen

Zdolność do odrzucania natrętnych negatywnych myśli zależy m. in. od doświadczeń i osobowości. Okazuje się, że znaczenie ma tu również to, jak się sypia.
Prześladują cię negatywne myśli? Odpowiada za to kiepski sen [© tab62 - Fotolia.com]
Uporczywe nieprzyjemne myśli szczególnie często trapią osoby z zespołem i silną , co znacznie obniża jakość życia, ponieważ skutkuje ciągłym rozdrażnieniem oraz negatywnym nastawieniem do świata. Kiepski sen dodatkowo pogarsza sytuację.

Psycholodzy z Uniwersytetu w Yorku przetestowali zdolność uczestników do tłumienia natrętnych myśli, gdy badani byli i kiedy byli wypoczęci. Osoby z niedoborami odpoczynku doświadczali intensyfikacji niechcianych przykrych myśli o prawie 50 proc. w porównaniu z tymi, którzy dobrze się wysypiali.
W życiu codziennym różne zdarzenia mogą przypominać nam o nieprzyjemnych przeżyciach. Na przykład, szybka jazda samochodem po autostradzie może spowodować, że przywołamy niechciane wspomnienia z wypadku samochodowym sprzed wielu lat. U większości ludzi takie nieprzyjemne myśli szybko mijają, jednak u osób cierpiących na dolegliwości psychiatryczne, takie jak zespół stresu pourazowego, mogą być powtarzalne, niekontrolowane i niepokojące - wyjaśnia dr Marcus Harrington z Uniwersytetu w Yorku.
Testy pokazały, że osoby niewyspane miały o wiele większe trudności z zatrzymaniem niechcianych myśli wywołujących negatywne emocje. Dla wypoczętych osób nie stanowiło to większego kłopotu. Co więcej, osoby, które miały okazję się wyspać, były w stanie nieco pozytywniej ocenić przedstawiane im sceny niż ludzie pozbaweni snu.
Badanie pokazuje wpływ snu na zdrowie psychiczne. Oprócz zespołu stresu pourazowego i depresji, odkrycia mogą pomóc zrozumieć inne problemy związane z zaburzeniami snu, takimi jak zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i - uważają uczeni.
Ponadto wydaje się również, że pojawienie się natrętnych myśli i zaburzeń emocjonalnych po kiepskim odpoczynku może stworzyć błędne koło, w którym niechciane myśli i niepokój emocjonalny zaostrzają problemy ze snem, powstrzymując odpoczynek potrzebny do powrotu do zdrowia.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy