Strona głównaStyl życiaPrzyjaźń widać w... aktywności mózgu

Przyjaźń widać w... aktywności mózgu

Ludzie, których łączą więzi przyjaźni, podobnie reagują na określone bodźce, co ma odzwierciedlenie w aktywacji tych samych obszarów mózgu.
Przyjaźń widać w... aktywności mózgu Wystarczy obserwować aktywność mózgu ludzi, by ocenić, czy są przyjaciółmi. Uczeni University of California w Los Angeles odkryli, że reakcje neurologiczne na zewnętrzne bodźce, które występują w mózgach , są dość podobne.

Z testów wynika, że przyjaciele przetwarzają świat wokół siebie w wyjątkowo podobny sposób. Uczeni przeprowadzili badania za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI), w których porównali aktywność obszarów mózgu u 42 osób. Uczestnicy oglądali w tym czasie krótkie klipy z doniesień prasowych, teledysków, komedii i filmów dokumentalnych. Na podstawie samych tych skanów MRI autorzy byli w stanie ocenić, którzy badani są .

Im bliższa relacja, tym bardziej podobne były schematy neuralne w częściach mózgu odpowiedzialnych za reakcję , rozumowanie i zdolność .

W dalszych badaniach uczeni chcą się dowiedzieć, czy ludzie zaprzyjaźniają się z tymi, którzy mają podobną wizję świata, czy też stają się bardziej podobni do siebie po pewnym okresie dzielenia się doświadczeniami.

Jesteśmy gatunkiem społecznym i prowadzimy życie powiązane z innymi ludźm, mówią uczeni. jeśli chcemy zrozumieć, jak działa ludzki mózg, musimy zrozumieć, jak to funkcjonuje w połączeniu z innymi mózgami, jak umysły modelują się nawzajem, dodają.

Przyjaciele są nam niezbędni - o pozytywnych efektach przyjaźni pisano już wielokrotnie. Uczeni odkryli, że osoby cieszące się towarzystwem dobrych przyjaciół rzadziej cierpią z powodu , a nawet rzadziej zapadają na . Wsparcie społeczne sprawia również, że czujemy się bezpieczniejsi i bardziej spełnieni.


Wyniki badań są dostepne w czasopiśmie Nature Communications

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy