Strona głównaStyl życiaSamotność niszczy mózg

Samotność niszczy mózg

Samotność niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne. Testy wykazały, że odizolowanie wiąże się ze znaczącymi negatywnymi zmianami w mózgu.
Samotność niszczy mózg [Fot. Monkey Business - Fotolia.com]
Uczeni z University of Michigan przeprowadzili badania na myszach i odkryli, że miesięczna izolacja gryzoni miała związek ze zmniejszeniem komórek nerwowych w pewnych regionach mózgu. Autorzy sądzą, że podobne zmiany mogą występować u ludzi.

Uczeni hodowali wiele pokoleń myszy w dużych pomieszczeniach wypełnionych zabawkami, labiryntami i strukturami do wspinaczki. Część zwierząt, gdy osiągnęły dorosłość, została odosobniona w pojedynczych klatkach o przeciętnych rozmiarach.
Taka zmiana, od życia w grupie do pozostawania w izolacji, wywołała zmiany w mózgu, Odkryto, że po miesiącu samotnego funkcjonowania wielkość komórek nerwowych u myszy zmniejszyła się o około 20 procent. Taki stan neuronów utrzymywał się przez ponad trzy miesiące pozostawania gryzoni w .

Ustalono też, że początkowo nastąpiło zagęszczenie struktur odpowiedzialnych za tworzenie połączeń nerwowych, co jest pozytywnym aspektem, wydaje się więc, że mózgi zwierząt chciały się jakoś ratować w tej nowej sytuacji. Po trzech kolejnych miesiącach jednak wróciły do poprzedniego stanu, czyli nie zdołały na stałe dokonać takiej pozytywnej zmiany.

To nie wszystko. U odizolowanych myszy zanotowano też zmniejszenie ilości białka o nazwie BDNF, które jest odpowiedzialne za wzrost nerwów, a także wyższy poziom , czyli hormonu stresu. Ponadto izolowane gryzonie odznaczały się większymi uszkodzeniami w DNA w porównaniu do zwierząt żyjących wśrod innych przedstawicieli tego gatunku.

Jak wnioskują uczeni, samotność negatywnie wpływa na mózg, co może mieć przełożenie na osłabienie zdolności poznawczych i inne zaburzenia natury psychicznej. Potrzebne są dalsze badania, by sprawdzić, czy takie modyfikacje występuje też u ludzi i jakie ma to konsekwencje dla ich zdrowia i samopoczucia psychicznego.

Jeśli pod wpływem samotności zmniejszają się komórki nerwowe u ludzi, problem dotyczy setek tysięcy osób na całym świecie. W związku ze społeczeństw bowiem coraz więcej seniorów i ludzi młodszych, ale niepełnosprawnych żyje samotnie lub w i mają bardzo ograniczone kontakty z innymi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy