Strona głównaStyl życiaSeks po 60-ce. Wielu seniorów jest aktywnych seksualnie

Seks po 60-ce. Wielu seniorów jest aktywnych seksualnie

W ramach The National Poll On Healthy Aging zapytano starszych Amerykanów o ich życie seksualne i okazało się, że wielu z nich jest bardzo aktywnych w tej sferze.
Seks po 60-ce. Wielu seniorów jest aktywnych seksualnie [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com]
W badaniu wzięli udział seniorzy w wieku 65-80 lat. Znacząca większość z nich (76 proc.) uznała, że seks jest ważną częścią romantycznego związku w każdym wieku, przy czym mężczyźni częściej wyrażali taką opinię (84 proc.) niż kobiety (69 proc.).

Nie wiek sam w sobie, ale towarzyszące starzeniu się problemy zdrowotne były przyczyną dla której część respondentów nie podejmowała . Ogólnie rzecz ujmujac, 40 proc. badanych przyznało, że uprawiają miłość fizyczną. W każdej kolejnej starszej grupie wiekowej odsetek ten był niższy - od 46 proc. wśród ludzi z grupy 65-70 lat, to 25 proc. w przypadku ludzi w wieku 76-80 lat. Mężczyźni byłi aktywni seksualnie częściej niż kobiety (odpowiednio 51 i 31 proc.).

Seniorzy, którzy uprawiają seks, są w przważającej większości bardzo zadowoleni ze swojego życia intymnego. 73 proc. z nich wyraża taką opinię.

Ustalono też, że relatywnie większy odsetek seniorów, biorąc pod uwagę populację ogólną, zażywa jakieś leki lub suplementy, które wspomagają - 18 proc. mężczyzn i 3 proc. kobiet po 65 roku życia przyjmuje takie środki. Jednocześnie większość z nich (77 proc.) wskazuje, że są one pomocne.

Jeśli chodzi o zdrowie seksualne, ciągle dość niewielu ludzi chce o tym rozmawiać z innymi. Jedynie 17 proc. badanych powiedziało, że w ciągu ostatnich dwóch lat rozmawiało o tym z pracownikiem służby zdrowia. Jedynie jedna na trzy osoby powiedziała, że porozmawiałaby ze swoim pratnerem o problemach seksaualnych.

„Jakkolwiek oczywiste jest to, że seks jest ważny dla wielu osób starszych osób, nie jednak rzadko się o tym dyskutuje. Większość ludzi z grupy 65 - 80 lat wskazała, że seks to ważna część romantycznego związku w każdym wieku i istotny element jakości życia, chociaż jedynie około połowa badanych pozostających w związku deklarowała, że uprawia miłość fizyczną - wraz z czasem zmienia się nie tylko dynamika zwiazku, ale i stan zdrowia partenrów", piszą autorzy badań. Według nich, „lekarze powinni przedstawiać możliwości poprawy zdrowia seksualnego. Poruszanie tego tematu może pomóc osobnom starszym rozwiązać problemy związane z tym ważnym składnikiem ogólnego stanu zdrowia i ".

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy