Strona głównaStyl życiaSiedzący tryb życia zabierze ci pamięć

Siedzący tryb życia zabierze ci pamięć

Już wiadomo, że długie godziny spędzone w pozycji siedzącej osłabiają ciało - zagrażają sylwetce, sprzyjają nadmiarowi cholesterolu, wywołują problemy z układem sercowo-naczyniowym. Teraz należy ogłosić kolejny powód do prowadzenia bardziej aktywnego trybu życia i unikania przesiadywania na kanapie czy w fotelu - taki sposób spędzania czasu zmniejszy ci mózg...
Siedzący tryb życia zabierze ci pamięć [Fot. olly - Fotolia.com] Jeśli chcesz liczyć na dobrą sprawność fizyczną i umysłową, nie możesz leniwie przesiadywać na kanpie. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles ustalili, że długi ma związek ze zmianami w tych obszarach mózgu, która ma kluczowe znaczenie dla .

W badaniach wzięło 35 osób w wieku 45 - 75 lat. Uczestnicy podali, jak często i co ćwiczą oraz ile godzin dziennie spędzają na kanpie czy krześle. Uczeni zaś przeanalizowali skany mózgów badanych osób uzyskane za pomocą MRI o wysokiej rozdzielczości. Kiedy szczegółowo przyjrzano się środkowemu płatowi skroniowemu, dostrzeżono związek między grubością tego regionu i poziomem aktywności fizycznej uczestników.

Okazało się, że pozostawanie w pozycji siedzącej przez wiele godzin oznacza cienienie przyśrodkowego płata skroniowego, regionu mózgu odpowiedzialnego m. in. za tworzenie nowych wspomnień. Atrofia mózgu z kolei może oznaczać osłabienie i rozwój .

Kiedy dokładnie zestawiono informacje o długości codziennego czasu spędzanego w pozycji siedzącej ze skanami, ustalono, że każda godzina w fotelu dłużej wiązała się ze zmniejszeniem wspomnianego obszaru mózgu.

Nie odkryto znaczących różnic w wielkości platów skroniowych w zależności od poziomu wysiłku fizycznego. Główna korelacja dotyczyła grubości tego płata i ilosci czasu w pozycji siedzącej.

Na podstawie:

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X