Strona głównaStyl życiaSpacer jak trening - ile kroków dziennie trzeba zrobić

Spacer jak trening - ile kroków dziennie trzeba zrobić

Od dawna eksperci ds. zdrowia mówią, że samo spacerowanie może stanowić dostateczny trening dla osób starszych. Dokładniejsze rekomendacje dotyczą długości przechadzek i ich intensywności.
Spacer jak trening - ile kroków dziennie trzeba zrobić [© VTT Studio - Fotolia.com, Trening] Jak długi może być traktowany jako „pożądny" ? Ten wiążący się ze zrobieniem 10 tysięcy kroków, z których trzy tysiące wykonanych było dość „dziarskim" tempie.

Powszechnie dostępny pedometr, czyli licznik kroków, pomaga określić, jak aktywni jesteśmy każdego dnia. Zresztą, nie trzeba do tego specjalnych urządzeń, wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację na smartfon i wieczorem sprawdzać, ile się przeszło.

Jak wskazują uczeni z Oregon State University, wykonywanie już poniżej 10 tysięcy kroków dziennie oznacza dobrą dbałość o zdrowie. To wcale niemało, ale też nie stanowi „maratonu". Właściwie taka aktywność może wydawać się dość znaczna, ponieważ przeciętnie Polacy nie robią w ciągu dnia nawet 5 tys. kroków. W każdym razie warto spróbować podjąć takie wyzwanie, by nie ryzykować konsekwencji siedzącego trybu życia...

Badacze przeanalizowali dane niemal 3,5 tys. osób dotyczące ilości codziennej aktywności fizycznej w postaci spacerów. Uzyskane informacje zestawili z tymi dotyczącymi kardiometabolicznych czynników ryzyka, takich jak: obwód talii, poziom ciśnienia tętniczego, stężenie glukozy na czczo, poziom insuliny i oraz wskaźnik masy ciała ().

Ustalono, że niewiele osób osiąga poziom aktywności fizycznej porównywalny do tego zalecanego (czyli 30 minut dziennie przy natężeniu 100 kroków na minutę). Odkryto jednocześnie pozytywny związek pomiędzy rzadszymi, ale dostatecznie długimi i intensywnymi spacerami i lepszymi wartościami kilku kardiometabolicznych czynników ryzyka, które są znacznie słabsze u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Adekwatnym celem dla osoby dorosłej powinno być 150 minut spaceru w tygodniu w tempie 100 lub więcej kroków na minutę, wskazują autorzy badań.

Wyniki badań są dostępne w Medicine & Science in Sports & Exercise.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy