Strona głównaStyl życiaSport i pamięć idą w parze

Sport i pamięć idą w parze

Sport jest dobry dla całego organizmu, w tym dla mózgu. Oceniając wydajność pamięci po ćwiczeniach, neuronaukowcy z Uniwersytetu Genewskiego wykazali, że krótki intensywny trening poprawia pamięć, w tym nabywanie nowych zdolności motorycznych.
Sport i pamięć idą w parze [fot. Dominic Winkel from Pixabay]
Jak sport wpływa na umysł? Poprzez działanie endokanabinoidów, związków, które zwiększają plastyczność synaps. Już 15 minutowa jazda na rowerze treningowym dała znaczące efekty.

Nierzadko tuż po wysiłku sportowym, szczególnie wytrzymałościowym, takim jak czy jazda na rowerze, poprawia się nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Takie skutki dają endokannabinoidy, związki wytwarzane przez organizm podczas wysiłku fizycznego. - Krążą we krwi i łatwo przekraczają barierę krew-mózg. Następnie wiążą się z receptorami komórkowymi i wywołują uczucie euforii. Co więcej, wiążą się z receptorami w hipokampie, głównej strukturze mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie pamięci - mówi Kinga Igloi z Uniwersytetu Genewskiego.

Aby sprawdzić wpływ sportu na uczenie się motoryczne, naukowcy poprosili grupę 15 niebędących sportowcami o wykonanie testu w trzech warunkach: po 30 minutach spokojnej jazdy na rowerze, po 15 minutach intensywnego wysiłku fizycznego na rowerze (do uzyskania 80 proc. maksymalnego tętna) lub po okresie odpoczynku.

W ramach testów pamięci uczestnicy mieli zapamiętać określoną sekwencję ruchów. Jak się okazało, po intensywnym sportowym wydajność tej nauki była znacznie lepsza. Podczas tych testów zaobserwowano też zmiany w aktywacji struktur mózgowych za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego i przeprowadzono badania krwi, aby zmierzyć poziom endokannabinoidów. Odkryto, że im intensywniej uczestnicy ćwiczyli, tym bardziej aktywny był u nich hipokamp (obszar pamięci mózgu) i jądro ogoniaste (struktura mózgu zaangażowana w procesy motoryczne). Co więcej, podobne zależności zaobserwowano między nasileniem treningu i poziomem endokannabinoidów. Ogólnie rzecz biorąc, po intensywnym wysiłku fizycznym, mózg jest aktywniejszy i lepsza jest jego wydajność.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy