Strona głównaStyl życiaStres zaburza zdolność do dokonywania pozytywnych zmian

Stres zaburza zdolność do dokonywania pozytywnych zmian

Stres ma związek z wyższym ryzykiem wielu różnych chorób i jeśli się przedłuża, nie tylko bardzo obniża jakość życia, ale też ma przełożenie na liczne problemy ze zdrowiem fizycznym. Ustalono też, że bardzo źle wpływa na podejmowanie decyzji.
Stres zaburza zdolność do dokonywania pozytywnych zmian [fot. engin akyurt z Pixabay]
Badania pokazują, że powstrzymuje przed dokonywaniem pozytywnych zmian w życiu, tłumi inicjatywę i hamuje chęć do działania.

Stres może obniżyć zdolność do rzetelnej oceny nowych zagrożeń, osłabia i nie pozwala adekwatnie określić tego, co się dzieje dokoła oraz dobrze reagować na doświadczane sytuacje.

Ogólnie rzecz ujmując, stres jest nie tylko skutkiem silnych negatywnych bodźców, ale też przyczyną kolejnych problemów - nie pozwala na dokonywanie pozytywnych zmian, sprawia, że dane sytuacje postrzega się jako jeszcze gorsze niż są i paraliżuje, powodując, że popada się w marazm i poczucie bezsilności.

Chroniczny stres jest też jedną z przyczyn różnych dolegliwości i chorób, w tym: cukrzycy, wypadania włosów, , , , zaburzeń w sferze seksualnej, chorób zębów i dziąseł, jak również wrzodów i .

Eksperci wskazują, że warto nauczyć się osłabiać doświadczany stres. Służą do tego rozmaite techniki relaksacyjne, takie jak: koncentracja na oddechu, „skanowanie" ciała, tj. świadome stopniowe napinanie i rozluźnianie różnych mięśni, wizualizowanie określonych sytuacji i miejsc, medytacja uważności, joga, etc. Określone elementy stylu życia także znacząco pomagają w zmniejszaniu odczuwanego stresu, tu główną rolę odgrywa regularna aktywność fizyczna oraz dieta.

Na temat badań można przeczytać w Journal of Neuroscience.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy