Strona głównaStyl życiaSzybkie spacery mogą zapewnić długowieczność

Szybkie spacery mogą zapewnić długowieczność

Szybkość chodzenia może być wskaźnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci. Międzynarodowy zespół badaczy ustalił teraz, że szybsze tempo spacerowania ma związek niższym prawdopodobieństwem zgonu z jakiegokolwiek powodu.
Szybkie spacery mogą zapewnić długowieczność [Fot. Photocreo Bednarek - Fotolia.com]
Testy uczonych koorydnowane przez badaczy z Uniwersytetu w Sydney wykazały związek pomiędzy tempem chodzenia a śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny. Wzięto w nich pod uwagę różne czynniki mogące mieć wpływ na utratę życia w badanym okresie, takie jak: poziom aktywności fizycznej, intensywność wysiłku, wiek, płeć oraz wskaźnik masy ciała. Okazuje się, że szybkie chodzenie samo w sobie działa ochronnie i może przedłużyć życie.

W badaniach wzięło udział ponad 50 tysięcy ludzi, których stan zdrowia i codzienne nawyki obserwowano przez kilkanaście lat. Ustalono, że szybkość chodu była niezależnym od innych czynnikiem stanu zdrowia. Dziarskie oznaczało zmniejszenie prawdopodobieństwa śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w danym okresie o 24 proc., a z powodu problemów sercowo-naczyniowych o 21 proc.

O jakie tempo marszu chodzi? Dość wymagające, bo 5-7 km/h. Taka szybkość sprawia, że przyspiesza nam oddech, a serce szybciej bije, co należy uzyskać przy treningach .

Jak wskazują autorzy, ich odkrycie może być szczególnie istotne dla zdrowia publicznego zwłaszcza obecnie, gdy ciągle narzekamy na brak czasu. Chodzenie jest relatywnie łatwo włączyć w codzienny grafik zajęć, bo każdy musi przemieszczać się do pracy, sklepu, lekarza itd. Zwiększenie tempa stawianych kroków zaś jest formą ćwiczeń, która ma działanie ochronne dla całego organizmu, w tym pozwala zmniejszyć ryzyko i wielu innych dolegliwości.

Obecne oficjalne zalecenia co do poziomu aktywności fizycznej obejmują 150 minut umiarkowanych tygodniowo lub 75 minut ćwiczeń intensywnych.

O testach można przeczytać w British Journal of Sports Medicine.

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy