Strona głównaStyl życiaTajemnica długowieczności - dłuższe telomery

Tajemnica długowieczności - dłuższe telomery

Rośnie liczba ludzi w bardzo sędziwym wieku, czyli ponadstuletnich. Co ciekawe, wbrew powszechnym przypuszczeniom grupa ta zdrowotnie ma się całkiem dobrze - tajemnica ich zdrowia jest odkryta dzięki analizie ich krwi.
Tajemnica długowieczności - dłuższe telomery [Fot. Sondem - Fotolia.com] Krew ludzi powyżej setnego roku życia daje wiele informacji, ale przede wszystkim pozwala na zweryfikować hipotezy, które przyczyniły się do tego, że 2009 roku trzej amerykańscy badacze otrzymali - chodzi telomery. Po trwających pół wieku badaniach ustalono, że nasze zdrowie jest chronione przez telomery - im te struktury są dłuższe, tym większa jest ochorona przed niszczeniem komórek i całych tkanek.

to powtarzalne sekwencje fragmentów DNA znajdujące się na końcach chromosomów. Łatwiej zrozumieć ich działanie, gdy porównuje się je do plastikowych końcówek sznurowadeł, bo chronią chromosomy przed uszkodzeniem. Jednak zmniejszają się za każdym razem, gdy komórka ulega podziałom, aż wreszcie wyczerpują i chromosomy ulegają rozpadowi jak sznurówki bez końcówek. Kiedy się rodzimy, telomery są bardzo długie, jednak wraz z upływem czasu, czyli wraz z kolejnymi procesami biologicznymi, podlegają skracaniu. Długość telomerów działa jak wewnętrzna „klepsydra" lub „".

Takie wyjaśnienie procesu starzenia się sugeruje, że to właśnie z powodu utraty telomerów zaczynamy się szybciej starzeć i dopadają nas różne choroby. Okazało się, że stulatkowie w najlepszym zdrowiu mają bardzo krótkie telomery, ale sam fakt, że je jeszcze posiadają, prawdopodobie przekłada się na ich dobre funkcjonowanie fizyczne.

Te odkrycia dają nam nadzieję na wdyłużenie lat życia, ponieważ ustalono jednocześnie, że za za wzrost i naprawę telomerów odpowiada enzym telomerazy. To katalizator, który pozwala im rosnąć, a jej niedobór ma wpływ na ich skracanie się, co skutkuje .

Badacze chcą teraz sprawdzić, czy zwiększenie telomerazy może wydłużyć telomery, a więc i powstrzymać procesy starzenia się.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy