Strona głównaStyl życiaTajemnica długowieczności włoskich stulatków: optymizm i miłość

Tajemnica długowieczności włoskich stulatków: optymizm i miłość

Badania z udziałem grupy staruszków z południowych Włoch wykazały, że osoby długowieczne mają dobre relacje z bliskimi i są optymistami. Uczestnicy w wieku powyżej 90 lat mieli gorsze zdrowie fizyczne, ale lepsze samopoczucie psychiczne niż młodsi członkowie ich rodziny.
Tajemnica długowieczności włoskich stulatków: optymizm i miłość [Fot. Federico Rostagno - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego przeprowadzili badania w grupie 29 ponaddziewięćdziesięcioletnich ludzi z regionu Cilento w Kampanii we Włoszech. W testach wzięli również udział ich dzieci i inni członkowie rodziny w wieku 51-75 lat. Autorzy chcieli sprawdzić, czy jakieś cechy osobowości wyróżniają sędziwych badanych.

Wykorzystano skale ocen psychicznego i fizycznego samopoczucia, odporności, , , i odczuwanego . Podczas wywiadów jakościowych zebrano osobiste opowieści najstarszych uczestników, w tym o zmianach miejsca zamieszkania, traumatycznych wydarzeniach i religijności. Poza tym członkowie rodziny opisali swoje wrażenia na temat cech osobowości ich sędziwych krewnych.

Ustalono, że uczestnicy w wieku powyżej 90 lat mieli gorsze zdrowie fizyczne, ale lepsze samopoczucie psychiczne niż młodsi członkowie rodziny. Dobre samopoczucie korelowało negatywnie z poziomem depresji i lęku w obu grupach, tzn. im mniejszy niepokój i mniej liczne objawy depresji dana osoba deklarowała, tym wyższy cechował ją dobrostan. Podobnie jak w innych badaniach, odkryto, że długowieczni ludzie cechowali się: optymizmem, bliskimi więziami z rodziną i silną , a także ciężko w swym życiu pracowali. Pewnym novum zaś było to, że przedstawiciele tej wiejskiej populacji odznaczali się miłością do ziemi, na której mieszkali.

Jak oceniaja autorzy, na wyjątkową złożyła się równowagą między akceptacją i chęcią pokonania przeciwności losu oraz pozytywnym nastawieniem i bliskimi związkami z rodziną, a także przywiązaniem do wyznawanej religii i ziemi.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie International Psychogeriatrics

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X