Strona głównaStyl życiaTylko spokój może nas uratować... przed starzeniem się

Tylko spokój może nas uratować... przed starzeniem się

Warto ćwiczyć stoicki spokój - lęk i zdenerwowanie przyspieszają proces starzenia się.
Tylko spokój może nas uratować... przed starzeniem się [Fot. Boggy - Fotolia.com]
Odczuwanie silnego , jeśli się przedłuża, prowadzi do przedwczesnego . Szczególnie dotyczy to kobiet - badania pokazały, że panie, które doświadczają znacznego poziomu niepokoju w przedłużającym się czasie, są biologicznie starsze o średnio sześć lat.

Jak wykazali badacze z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, przeciągające się stany lękowe, w szczególności u kobiet w wieku powyżej 40 lat, skutkują skróceniem telomerów, czyli struktur, które chronią końce chromosomów przed zniszczeniem i zabezpieczają komórki podczas podziału. Telomery są więc uważane za wskaźniki starzenia się komórek: im są krótsze, tym wyższe jest ryzyko rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów, chorób serca, demencji, etc.

W testach wzięło udział ponad 5 tysięcy kobiet w wieku 42 - 69 lat. Uczestniczki wypełniły specjalne kwestionariusze mierzące poziom niepokoju oraz pobrano od nich próbki krwi. Badania pokazały, że wysoki poziom lęku ma związek z krótszymi telomerami. Różnica co do długości telomerów była równoważna dla wieku starszego o sześć lat.

Autorzy zaznaczają, że nie byli w stanie wykazać związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy długotrwałym lękiem a szybszym starzeniem się, niemniej są przekonani, że relacja taka jest bardzo prawdopodobna.

to taki stan psychiczny, który odznacza się uczuciem silnego niepokoju, często bezpodstawnym, związanym ze specyficznym bodźcem środowiskowym, co wynika z braku reakcji na procesy adaptacyjne organizmu w danej sytuacji.

Lęk jest odróżniany od strachu, który stanowi odpowiedź na rzeczywiste lub wyobrażone bezpośrednie zagrożenie. Stan lękowy wiąże się z oczekiwaniem na przyszłe zagrożenia - jest jest uczuciem niepokoju i zmartwienia, zwykle uogólnionym i nieokreślonym. Często towarzyszy mu napięcie mięśniowe, niepokój, i problemy z koncentracją. Ci, którzy doświadczają go często, mogą cierpieć na zaburzenie lękowe.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Plos One.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć