Strona głównaStyl życiaUrlop, czyli jak dobrze się wyspać

Urlop, czyli jak dobrze się wyspać

“W końcu się wyśpię!” - to zdanie najczęściej pada, kiedy rozpoczynamy urlop. Każdy wyobraża sobie, że bez obowiązku wyjścia do biura codziennie obudzi się wypoczęty i wyspany. Jak się okazuje, to czy jesteśmy wypoczęci, nie zależy tylko od tego, ile godzin śpimy. Lekarze mówią, że dorosły człowiek potrzebuje osiem godzin snu. Jeśli codziennie idziemy spać i wstajemy o tej samej porze, nawet mniej godzin snu pozwoli nam być wyspanym. Od czego więc zależy jakość naszego snu? Co nam najbardziej szkodzi?
Urlop, czyli jak dobrze się wyspać [Fot. YakobchukOlena - Fotolia.com]

Stres - największy wróg dobrego snu

Rzeczy, przez które możemy mieć problem z , jest wiele. Z niektórych możemy sobie nawet nie zdawać sprawy. Sprawdźcie zatem, czy może któraś z nich dotyczy was.
  • Godzina spania - czas pomiędzy 22:00 a 23:00 godziną to czas, kiedy organizm dorosłej osoby jest przygotowany do snu, ponieważ poziom melatoniny jest najwyższy.
  • Temperatura - dogodne warunki to sen w temperaturze 17-19 stopni Celsjusza. Należy nie zapominać o odpowiedniej cyrkulacji powietrza i wentylacji w miejscu snu.
  • Za duża ilość i papierosów - zarówno kawa, jak i papierosy działają na organizm pobudzająco.
  • Aktywność fizyczna - ćwiczenia, wykonywane mniej niż trzy godziny przed snem, mogą sprawić, że w porze snu nadal będziesz pobudzony.
  • - należy unikać długich drzemek w ciągu dnia. Odsypiając, zaburza się rytm snu i czuwania, odbierając w ten sposób możliwość pełnego zrelaksowania się w nocy.
  • Korzystanie z urządzeń elektronicznych - przeglądanie przed snem telefonu, komputera czy tabletu powoduje naświetlenie oczu. Sprawia to, że nasza siatkówka odbiera to jako światło naturalne, a co za tym idzie, nie pozwoli nam zasnąć.
  • Stres.
Ten ostatni czynnik jest najtrudniejszy do zwalczenia, ponieważ często stresujemy się czymś podświadomie. Wtedy hormon stresu nazywany CRH nie pozwoli nam zasnąć. Skutkiem podwyższonego poziomu CRH jest zwiększona aktywność współczulnego układu nerwowego, szybsze bicie serca, potrzeba większej ilości tlenu, a my mamy ochotę wstać, a nie leżeć. Za nasz sen odpowiedzialna jest m.in. melatonina. To ona reguluje nasz zegar biologiczny. Naukowcy twierdzą, że im więcej światła, tym mniej melatoniny. Zatem pokój, w którym śpimy, powinien być dokładnie zaciemniony. Wtedy produkcja melatoniny się zwiększa, a to już pierwszy krok to uporania się z bezsennością.

Śpij spokojnie

Jaki jest więc przepis na długi i głęboki sen? Mniej stresu! Urlop bierzesz po to, aby wypocząć. Zapomnij na chwilę o obowiązkach, które czekają na ciebie w pracy. Oddaj się przyjemnością, wyłącz telefon i śpij spokojnie!

GDATA

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć