Strona głównaStyl życiaW trosce o Seniorów. Ruszyła kolejna edycja kampanii

W trosce o Seniorów. Ruszyła kolejna edycja kampanii

Wystartowała 6 edycja kampanii „W trosce o seniorów”. Tym razem pod patronatem Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Instytutu Żywności i Żywienia. Kampanię wspiera Halina Frąckowiak, która dzieli się swoją receptą na czerpanie radości ze zwykłej codzienności.
W trosce o Seniorów. Ruszyła kolejna edycja kampanii [Fot. materiały prasowe] Inaugurację kolejnej edycji kampanii swoją obecnością zaszczycił prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz z III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II WL WUM, który poruszył problematykę diagnostyki i leczenia .
Profilaktyka osób starszych powinna wyglądać podobnie do profilaktyki chorych w każdym wieku. Powinni oni prowadzić zrównoważony tryb życia. Przede wszystkim zadbać o właściwy sposób żywienia. Czasem trzeba ograniczyć używanie chlorku sodu (soli). Wprowadzić zdrową dietę, która przyczyni się do utrzymania właściwej masy ciała, bogatej w niezbędne składniki pokarmowe, witaminy i minerały – tłumaczył prof. Mamcarz.
Natomiast prof. dr hab. med. Piotr L. Chłosta, kierownik Katedry i Kliniki Urologii UJ CM oraz prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego przekonywał, że żaden senior nie musi wstydzić się wstydliwej dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu.
U pacjentów w wieku podeszłym mogą występować praktycznie wszystkie formy nietrzymania moczu. Najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz zespołem pęcherza nadaktywnego. Często również wynika z przewlekłej, niedoleczonej infekcji w obrębie dolnych dróg moczowych. Proces „starzenia się” dróg moczowych nie jest jednak jak dotąd dokładnie zbadany – mówił prof. Piotr L. Chłosta. – Nietrzymanie moczu jest problemem społecznym. Ponadto, starsi pacjenci niechętnie rozmawiają o tej dolegliwości ze swoim lekarzem. A niesłusznie! Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, którą można skutecznie leczyć – dodał specjalista.
Aleksandra Cichocka, dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia wraz z dyrektorem Instytutu prof. dr hab. n. med. Mirosławem Jaroszem, przedstawiła szczegóły i zalety wprowadzenia do swojego stylu życia diety DASH.
Dieta DASH jest bogata w warzywa i owoce, niskotłuszczowe produkty mleczne. W diecie tej zaleca się preferowanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, uwzględnianie ryb i drobiu, a także suchych nasion roślin strączkowych i orzechów, natomiast ograniczanie spożycia soli, czerwonego mięsa (wieprzowiny, wołowiny), słodyczy i napojów zawierających cukier. Dodatkowe korzyści zdrowotne daje połączenie diety DASH z redukcją masy ciała. Dieta DASH poza tym, że jest zdrowa, jest zarazem smaczna, łatwa i szybka w przygotowaniu, oparta na łatwo dostępnych produktach i nieskomplikowanych przepisach kulinarnych. Zaobserwowano, że dieta DASH obniża ciśnienie już po 2 tygodniach jej stosowania – tłumaczyła dietetyczka.
Kampanię wspiera Halina Frąckowiak, która dzieli się swoją receptą na czerpanie radości ze zwykłej codzienności.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy