Strona głównaStyl życiaWyciąg z sosny pomoże na jet lag

Wyciąg z sosny pomoże na jet lag

Jet lag to zjawisko wywołujące zaburzenia fizyczne i psychiczne wywoływane trudnościami organizmu w przyzwyczajeniu się do zmiany strefy czasowej. Teraz włoscy badacze odkryli sposób na złagodzenie wspomnianego syndromu - okazuje się, że ekstrakt z kory sosny zażyty kilka dni przed lotem, może osłabić zespół nagłej zmiany czasowej.
Wyciąg z sosny pomoże na jet lag [Fot. V. Yakobchuk - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Pescarze ustalili, że ekstrakt z sosen rosnących na południu Francji (sosny nadmorskiej, pinus pinaster) zmniejsza objawy o około 56 proc. Osłabia , , oraz wzrost ciśnienia śródczaszkowego, które to symptomy są charakterystyczne dla zespołu jet lag.

Taki efekt wynika najprawdopodobniej z przeciwutleniających właściwości esktraktu z kory sosnowej. Substancja pobudza produkcję tlenku azotu, związku, która ułatwia krążenie krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Części uczestników trzy razy dziennie na tydzień przed lotem podawano 50 miligramów ekstraktu, druga część badanych nie zażywała żadnych substancji. Okazało się, że osoby przyjmujące wyciąg z sosny doświadczyły znacznego osłabienia objawów złego samopoczucia. Co więcej, skrócił się czas występowania symptomów zespołu nagłej zmiany czasowej - u pierwszej grupy trwały średnio tylko 18,2 godziny, a u osób z drugiej grupy przeciętnie 39,3 godzin.

Co więcej, objawy jet lag przeanalizowano poprzez skanowanie mózgu. U uczestników, którym nie podawano ekstraktu z sosny, odnotowano silniejszy dyskomfort spowodowany wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i problemami z krótkotrwałą oraz ciężkim obrzękiem kończyn dolnych.

O badaniach napisano w czasopiśmie Minerva Cardioangiologica.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy