Strona głównaStyl życiaWyciąg z sosny pomoże na jet lag

Wyciąg z sosny pomoże na jet lag

Jet lag to zjawisko wywołujące zaburzenia fizyczne i psychiczne wywoływane trudnościami organizmu w przyzwyczajeniu się do zmiany strefy czasowej. Teraz włoscy badacze odkryli sposób na złagodzenie wspomnianego syndromu - okazuje się, że ekstrakt z kory sosny zażyty kilka dni przed lotem, może osłabić zespół nagłej zmiany czasowej.
Wyciąg z sosny pomoże na jet lag [Fot. V. Yakobchuk - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Pescarze ustalili, że ekstrakt z sosen rosnących na południu Francji (sosny nadmorskiej, pinus pinaster) zmniejsza objawy o około 56 proc. Osłabia , , oraz wzrost ciśnienia śródczaszkowego, które to symptomy są charakterystyczne dla zespołu jet lag.

Taki efekt wynika najprawdopodobniej z przeciwutleniających właściwości esktraktu z kory sosnowej. Substancja pobudza produkcję tlenku azotu, związku, która ułatwia krążenie krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Części uczestników trzy razy dziennie na tydzień przed lotem podawano 50 miligramów ekstraktu, druga część badanych nie zażywała żadnych substancji. Okazało się, że osoby przyjmujące wyciąg z sosny doświadczyły znacznego osłabienia objawów złego samopoczucia. Co więcej, skrócił się czas występowania symptomów zespołu nagłej zmiany czasowej - u pierwszej grupy trwały średnio tylko 18,2 godziny, a u osób z drugiej grupy przeciętnie 39,3 godzin.

Co więcej, objawy jet lag przeanalizowano poprzez skanowanie mózgu. U uczestników, którym nie podawano ekstraktu z sosny, odnotowano silniejszy dyskomfort spowodowany wzrostem ciśnienia śródczaszkowego i problemami z krótkotrwałą oraz ciężkim obrzękiem kończyn dolnych.

O badaniach napisano w czasopiśmie Minerva Cardioangiologica.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X