Strona głównaStyl życiaWydłuża się zalecany czas snu - wszystko dlatego, że zdobywamy dużo informacji

Wydłuża się zalecany czas snu - wszystko dlatego, że zdobywamy dużo informacji

Według ekspertów, powinniśmy spać średnio 8,5 godziny na dobę. To dłużej niż dotychczasowe rekomendacje. Okazuje się, że otrzymujemy tak dużo informacji w ciągu dnia i niełatwo zasypiamy, dlatego potrzebujemy dłuższego odpoczynku.
Wydłuża się zalecany czas snu - wszystko dlatego, że zdobywamy dużo informacji  [Fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com]
Potrzeba snu jest różna u różnych ludzi, badacze szacują jednak, jak długi powinien być przeciętnie , by można było liczyć na dobry odpoczynek i energię od poranka. Według dra Daniela Gartenberga z Pennsylvania State University osiem godzin snu na dobę to dla nas zwykle za krótko.

Dlaczego nowe zalecenie to 8,5 godz.? Wszystko z tego powodu, że niewielu „szczęśliwców" zasypia niezwłocznie po przyłożeniu głowy do poduszki i nie wstaje bezzwłocznie po obudzeniu. Z tego względu zaplanowanie snu na 8,5 godz. ma być według badacza optymalne.

Co więcej, jedną funkcji snu, jak wyjaśnia badacz, jest porządkowanie , tych zaś we współczesnym świecie codziennie otrzymujemy bardzo dużo, więc potrzeba nam dłuższego odpoczynku, by mózg mógł je posegregować i odpowiednio rozpoznać, które są wartościowe, a o których należy szybko zapomnieć.

Poza tym w dobrym odpoczynku nie pomaga współczesny styl życia. Po pierwsze, jesteśmy znacznie częściej narażeni na , szczególnie ludzie, którzy mieszkają w większych miastach. Po drugie zaś nieustannie korzystamy z komputerów czy smartfonów, których sztuczne światło dodatkowo może sprzyjać kłopotom z zasypianiem.

Jak wynika z badań, niedobór snu sprzyja m. in. , , nadciśnieniu tętniczemu i chorobom serca. Poza tym długość i jakość snu ma wpływ na poziom uwagi, koncentracji, , a także na możliwość wystąpienia choroby Alzheimera.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy