Strona głównaStyl życiaWyrok Trybunału Sprawiedliwości: wycinka w Puszczy Białowieskiej łamie prawo

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości: wycinka w Puszczy Białowieskiej łamie prawo

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zwiększona wycinka w Puszczy Białowieskiej łamie unijne prawo. Wyrok obowiązuje od momentu ogłoszenia. Ministerstwo środowiska musi więc niezwłocznie się do niego dostosować.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości: wycinka w Puszczy Białowieskiej łamie prawo  [© andrzej_67 - Fotolia.com] Na podstawie zaskarżonych decyzji zwiększających wycinkę w Puszczy od początku 2017 roku wycięto ponad 190 tys m3 drewna czyli ok. 180 tysięcy drzew.

Dezyzję z zadowoleniem przyjęły między innymi organizacje ekologiczne, które już wystosowały apel do ministra środowiska Henryka Kowalczyka
Apelujemy do ministra Kowalczyka, by unieważnił dokumenty, które pozwoliły na tę wycinkę. Teraz wszelkie decyzje dotyczące pozyskania drewna w Puszczy Białowieskiej będą rozpatrywane z punktu widzenia zgodności z tym wyrokiem. Za jego zignorowanie grożą wielomilionowe kary.Wierzymy, że minister powróci do działań na rzecz tego, by chronić, a nie wycinać Puszczę Białowieską.Jak to właściwie robić pokazał wiele lat temu między innymi prezydent Lech Kaczyński. Jego projekt rozszerzenia parku narodowego z 2006 roku wciąż jest dobrym punktem wyjścia do myślenia o przyszłości Puszczy.

Uważamy, że cała Puszcza Białowieska powinna mieć najwyższą formę ochrony przewidzianą w polskim prawie, jaką jest park narodowy. Tylko takie rozwiązanie pozwoli na trwałe ocalenie tego wyjątkowego lasu i zachowanie jego walorów przyrodniczych, tak by mógł służyć przyszłym pokoleniom i wspierać rozwój gospodarczy regionu w oparciu o turystykę.
Ministerstwo wydało już oświadczenie w którym informuje, że dokument będzie szczegółowo analizowany, jednak zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Polska dostosuje się do wyroku TSUE. Przedstawi również Komisji Europejskiej propozycje kompromisowych rozwiązań ws. Puszczy Białowieskiej, uwzględniających wyniki prac zespołu eksperckiego przygotowującego długoterminowy plan jej ochrony.
Zapoznamy się szczegółowo z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jak wcześniej deklarowałem, Polska uszanuje ogłoszony wyrok – powiedział minister Kowalczyk - Puszcza Białowieska to nasze dziedzictwo narodowe. Wszystkie działania, które były realizowane w Puszczy podyktowane były troską o zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy