Strona głównaStyl życiaZaburzenia snu sprzyjają samotności

Zaburzenia snu sprzyjają samotności

Eksperci alarmują, że we współczesnym świecie problemy ze snem przybrały rozmiary pandemii, a podobnym nasileniem odznacza się problem samotności. Okazuje się, że te dwa zjawiska mogą być również ze sobą sprzężone.
Zaburzenia snu sprzyjają samotności [Fot. Rido - Fotolia.com]
Ludzie niewyspani są mniej interesującym towarzystwem dla innych, co więcej zaś, dobrze wypoczęte osoby czują się samotne po krótkim spotkaniu z tym, kto niedosypia. W efekcie rozwija się coś przypominającego wirusową infekcję - poczucie łatwo się rozprzestrzenia.

Uczeni w Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley odkryli dwukierunkową zależność między utratą snu a izolacją społeczną. Jeteśmy gatunkiem uspołecznionym, a może z nas uczynić jednostki zaburzone w tym względzie, ostrzegają autorzy badań.

Skany mózgu osób pozbawionych snu podczas oglądania wideoklipów ze zbliżającymi się nieznajomymi wykazywały silną aktywność w tych obszarach, które mają związek ze niechęcią do innych. Regiony te są zwykle pobudzane, gdy ludzie czują, że ich przestrzeń osobista jest zagrożona. Co więcej, niedobór odpoczynku osłabia też aktywność w regionach mózgu odpowiedzialnych za chęć nawiązywania kontaktów społecznych.

Naukowcy przetestowali reakcje społeczne i neuronalne 18 osób, które spały standardową ilość godzin oraz ludzi po nieprzespanej nocy. Uczestnicy oglądali filmy z ludźmi o neutralnym wyrazie twarzy idącymi w ich kierunku. Kiedy człowiek widoczny na podchodził ekranie - ich zdaniem - zbyt blisko, naciskali przycisk, aby zatrzymać wideo, dzięki czemu rejestrowano, na jaką odległość pozwolono aktorowi się zbliżyć. Zgodnie z przewidywaniami, niewyspani uczestnicy zatrzymywali film z podchodzącymi osobami przy znacznie większej odległości, od 18 do 60 procent dalej, niż ludzie wypoczęci.

W inym teście badani byli nieświadomi, że dane osoby zostały pozbawiones snu i oceniali każdą z nich na podstawie ich aparycji, mieli też określić chęć wejścia z nimi w interakcje społeczne. Każdorazowo ci, którzy nie mieli oakzji się wyspać, byli oceniani jako bardziej samotni i mniej atrakcyjni społecznie.

Wobec tego, im krócej sypiasz, tym mniejszą masz ochotę na , inni wówczas postrzegają cię jako bardziej odpychającego, co dodatkowo pogłębia silny wpływ utraty snu na izolowanie się. Takie błędne koło może być istotnym czynnikiem współczesnego kryzysu samotności, wyjaśniają autorzy.

Uczeni podkreślają też, że w przypadku snu „biologiczny zapas" naszych organizmów jest bardzo ograniczony. Inaczej, niż np. w sytuacji odczuwania głodu, z którym ludzki organizm jest w stanie poradzić sobie dłuzej, już niewielkie niedobory odpoczynku znajdują odzwierciedlenie w naszym nastroju oraz możliwościach intelektualnych, a także w stanie fzycznym (np. w gospodarce hormonalnej).

O badaniach napisano w magazynie Nature Communications.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy